David Silvalle harvinainen kunnianosoitus: Pronssia pukkaa!

Kymmenvuotisen uransa Manchester Cityssä tähän kauteen päättäneen David Silvan kunniaksi on suunnitteilla todella kovan luokan tempaus.
Real Sociedadissa uraansa jatkava Silva on Manchester Cityn puheenjohtaja Khaldoon Al-Mubarakin mukaan ansainnut ikuisen paikan Etihadin edustalla patsaan muodossa.
– Hänen patsaansa tulee olemaan pysyvä muistutus siitä, millaisia hetkiä hän antoi meille ei vain jalkapalloilijana, vaan lajin arvostettuna lähettiläänä, Al-Mubarak runoili Cityn verkkosivulla.
– David on pelaajana todella monipuolinen. Hän ei ehkä ollut kaikkein äänekkäin pelaaja, mutta osoitti johtajan kykyjään esimerkin kautta, puheenjohtaja ylisti.
David Silvaa muistetaan myös nimeämällä yksi seuran harjoituskentistä hänen mukaansa.
Silva voitti Cityn kanssa neljä Valioliigamestaruutta ja pelasi Valioliigassa 309 ottelua tehden 60 maalia.
Manchester Cityn lähtee haastamaan Liverpoolia 12.9. alkaen, kun Valioliiga pyörähtää taas käyntiin. Ottelut näet tuttuun tapaan V Sport urheilukanavilta ja Viaplay.fi:stä.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Edmonton vei NHL:n avausfinaalin
- Ilves sai paikan Eurooppa-liigan karsinnoissa
- Aleksander Barkov voitti kaksi arvostettua palkintoa
- Oscar Piastri vankisti johtoaan MM-sarjassa
- Oscar Piastri paalulle
- Rallicross mukaan Viaplayn urheilutarjontaan
- Kasperi Kapanen sinetöi Edmontonin finaalipaikan
- Florida jyräsi finaaliin