David Silvalle harvinainen kunnianosoitus: Pronssia pukkaa!
Kuva: Getty Images
Kymmenvuotisen uransa Manchester Cityssä tähän kauteen päättäneen David Silvan kunniaksi on suunnitteilla todella kovan luokan tempaus.
Real Sociedadissa uraansa jatkava Silva on Manchester Cityn puheenjohtaja Khaldoon Al-Mubarakin mukaan ansainnut ikuisen paikan Etihadin edustalla patsaan muodossa.
– Hänen patsaansa tulee olemaan pysyvä muistutus siitä, millaisia hetkiä hän antoi meille ei vain jalkapalloilijana, vaan lajin arvostettuna lähettiläänä, Al-Mubarak runoili Cityn verkkosivulla.
– David on pelaajana todella monipuolinen. Hän ei ehkä ollut kaikkein äänekkäin pelaaja, mutta osoitti johtajan kykyjään esimerkin kautta, puheenjohtaja ylisti.
David Silvaa muistetaan myös nimeämällä yksi seuran harjoituskentistä hänen mukaansa.
Silva voitti Cityn kanssa neljä Valioliigamestaruutta ja pelasi Valioliigassa 309 ottelua tehden 60 maalia.
Manchester Cityn lähtee haastamaan Liverpoolia 12.9. alkaen, kun Valioliiga pyörähtää taas käyntiin. Ottelut näet tuttuun tapaan V Sport urheilukanavilta ja Viaplay.fi:stä.
LUE MYÖS:
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty
- Lando Norris F1-mestari – Max Verstappenin kiri jäi vajaaksi
- Max Verstappen paalupaikalta F1-kauden päätökseen
- Suomalaishiihtäjillä laiha saldo Trondheimin sprinteissä
- Liverpool kompuroi jälleen
- Viaplay TV -kanavan loppuvuoden kohokohdissa jalkapalloa, dartsia ja talvilajeja
- Suomen joukkueet viikonlopun maailmancupeihin valittu
- Suomalaisvahdit iskussa NHL:ssä
- Max Verstappen käytti McLarenin toilailut hyväkseen – päätöskisaan herkulliset lähtökohdat
- Oscar Piastri kavensi eroa – vei sprinttikisan voiton
- Manchester United köysissä brittikenttien 53:nneksi ”parhaan” joukkueen kanssa
- Anaheim-kapteenilta upeaa heittäytymistä – fani sai kuulla tulevan esikoisensa sukupuolen uskomattomalla tavalla!
- Dopingkäryt jatkuvat: Nyt kärähti keihään hopeamitalisti!
- Huuhkajat hurjina maailmalla
- Huuhkajat taipui Romanian vieraana
- IL: SM-liigan entiselle maalikuninkaalle tylyt lähtöpassit
- Suomalaisilla karmaiseva kauden startti
- Surkeita määriä! Teemu Selänteen Supertähdet -sarja jäänyt kauas aiemmista katsojaluvuistaan
- Virtanen uskoo Norjan kaatuvan – ”pystymme voittamaan”
- 12 A-maaottelun mies tekee paluun Veikkausliigaan