Coloradon tähti ylisti joukkuekaveriaan: ”Saattaa olla kaikkien aikojen paras!”
Colorado Avalanche eteni Stanley Cupin pudotuspelien toiselle kierrokselle varhain tiistaiaamuna Suomen aikaa. Avalanche pudotti Nashville Predatorsin suoraan voitoin 4-0.
Kevään erikoisuuksiin kuuluu se, että Avalachen puolustaja Cale Makar johtaa pudotuspelien pistepörssiä tehoin 3+7 ennen keskiviikon vastaisen yön pelejä.
Coloradon supertähti Nathan MacKinnon kehui puolustajaa vuolaasti.
– Hän saattaa olla liigan paras pelaaja tällä hetkellä. Hän saattaa olla kaikkien aikojen paras uransa päättyessä, tällä vauhdilla, hän ylisti.
Makar on ehdolla NHL:n parhaaksi puolustajaksi. Hän on pelannut kolmella NHL-kaudellaan 178 runkosarjan ottelua tehoin 48+132=180. Myös pudotuspeleissä tahti on ollut yli piste per pelin. Makarin 39 playoff-ottelua ovat tuoneet tehot 10+31=41.
NHL:n pudotuspelit on nähtävillä Elisa Viihde Viaplayssa ja V Sportin kanavilla.
LUE MYÖS:
- Viaplay esittää jokaisen testipäivän kokonaisuudessaan
- Arsenal jatkaa tuplajahtia
- FA Cupissa tärähti jälleen yllätys – alasarjajoukkue pudotti Valioliigajoukkueen
- Bahrainin testit päätökseen – Valtteri Bottaksella vaikea päätöspäivä
- Valtteri Bottas säväytti F1-testeissä
- F1-testit pyörähtivät käyntiin Bahrainissa – Valtteri Bottas pääsi vauhtiin
- Viaplayn dokumenttisarja ”Max Verstappen – New Ground” katsottavissa yksinoikeudella
- F1-testit jatkuvat Bahrainissa keskiviikkona
- Arsenal jatkaa kärjessä – Manchester City huippuottelun voittoon
- Oliver Lindell oli kiinni turnausvoitossa – uran paras sijoitus