Colorado ja Edmonton pistivät pystyyn maalijuhlat
NHL:n konferenssifinaalien avauksessa nähtiin todellista ilotulitusta, kun Colorado ja Edmonton mättivät peräti 14 maalia.
Edmonton avasi ottelussa maalinteon, mutta Colorado käänsi tilanteen nopeasti edukseen ja johti ottelua parhaimmillaan toisen erän loppupuolella jo 7-3. Edmonton kiri vielä maalin päähän, mutta Avalanchen sinetöi avausvoittonsa ottelusarjassa Gabriel Landeskogin tyhjiin iskemällä maalilla.
Vaikka yleisö varmasti viihtyi, ei moinen maalisuma maistunut kovin makealta edes voittajajoukkueelle.
– Paljon on töitä edessä. En usko, että halusimme mitään 8-6-ottelua. Johdimme 7-3. Meidän täytyy löytää keino saada aloite takaisin, kun vastustaja painaa päälle, tehot 1+1 kirjannut Avalanche-tähti Nathan MacKinnon sanoi NHL.comille.
– Mutta tämä on playoff-kiekkoa. Aloite ja momentum vaihtuu moneen otteeseen.
Suomalaisista Avalanchen Mikko Rantanen kuittasi MacKinnonin tavoin tehot 1+1.
Kaikki NHL:n playoffs-ottelut suorina lähetyksinä Elisa Viihde Viaplaylla ja V Sportilla.
LUE MYÖS:
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu
- Mikko Rantanen hurjassa vireessä
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty
- Lando Norris F1-mestari – Max Verstappenin kiri jäi vajaaksi
- Max Verstappen paalupaikalta F1-kauden päätökseen
- Suomalaishiihtäjillä laiha saldo Trondheimin sprinteissä
- Liverpool kompuroi jälleen
- Viaplay TV -kanavan loppuvuoden kohokohdissa jalkapalloa, dartsia ja talvilajeja
- Suomen joukkueet viikonlopun maailmancupeihin valittu
- Suomalaisvahdit iskussa NHL:ssä