CHL:n lohkovaihe päätökseen – Ilves taistelee vielä jatkopaikasta

CHL:n lohkovaihe saadaan päätökseen tiistain ja keskiviikon aikana. Yhteensä kolme jatkopaikkaa on vielä avoinna.
Tiukin tilanne on C-lohkossa, jossa Red Bull Salzburg, Ilves ja Stavanger Oilers taistelevat vielä jatkopaikasta. Fribourg-Gotteron on jo lohkovoittonsa varmistanut, mutta loput kolme joukkuetta käyvät tiukkaa taistelua kakkospaikasta.
Ilves on lohkossa tällä hetkellä kolmantena kerättyään kuusi pistettä. Salzburg on pisteen edellä ja Oilers pisteen perässä. Ilves kohtaa Oilersin keskiviikkona vieraskentällä.
Suomalaisjoukkueista Jukurit ja Tappara ovat jo varmistaneet jatkopaikkansa ja TPS:n urakka päättyy lohkovaiheeseen. Jukurit tulee sijoittumaan omassa lohkossaan toiseksi, mutta Tappara taistelee vielä lohkovoitosta Red Bull Münchenin kanssa. Joukkueet kohtaavat tiistaina Tampereella.
Suomalaisjoukkueiden viikon ottelut:
Ti 11.10. kello 19.00 Tappara-Red Bull München
Ti 11.10. kello 20.30 Sparta Praha-Jukurit
Ke 12.10. kello 19.00 Grizzlys Wolfsburg-TPS
Ke 12.10. kello 19.30 Stavanger Oilers-Ilves
Lähde: CHL:n tiedote
- ManU-kaatajan tuhkimotarina jatkuu – taas iso päänahka
- Seuraa syksyn urheilutapahtumia televisiosta
- Oliver Lindellille jälleen yli 100 000 euron palkintopotti
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi