Charles Leclerc voittoon vaikeuksista huolimatta
Jännittävä F1-kausi sai taas jatkoa Itävallan Spielbergissä. Kisan voittoon ajoi Ferrarin Charles Leclerc.
Leclerc kärsi kisan lopussa kaasupojinongelmista, mutta pystyi siitä huolimatta pitämään Max Verstappenin takanaan. Kolmanneksi ajoi nousuvirettä osoittava Lewis Hamilton, mutta kärkeen oli matkaa yli 44 sekunta. George Russell oli neljäs.
Valtteri Bottas joutui lähtemään kisaan varikolta saamansa rangaistuksen vuoksi. Bottaksen moottoriin oli tehty enemmän muutoksia kuin F1-laki sallii.
Bottas teki vahvaa työtä taistellen pistesijasta loppuun saakka, mutta Fernando Alonso ajoi viimeisellä kierroksella ohi ja nappasi viimeisen pistesijan.
Verstappenilla on edelleen turvallinen 38 pisteen johto Leclerciin. Perässä seuraavat Red Bullin Sergio Perez ja Merceksen Lewis Hamiltpn.
Formula 1 -lähetykset ovat tästä kaudesta lähtien katsottavissa yksinoikeudella Elisa Viihde Viaplay -palvelussa ja V sport -kanavilla. Viaplayn lähetykset kattavat kaikki F1 -harjoitukset, aika-ajot sekä varsinaiset kisalähetykset sekä runsaasti muuta oheisohjelmistoa.
F1-lähetysten lisäksi Elisa Viihde Viaplayssa nähdään myös kaikki 14 F2 -osakilpailuviikonloppua sekä kaikki F3 -osakilpailut sekä W Series -sarjan kilpailut. Kaikki kisat selostetaan suomeksi.
LUE MYÖS:
- Eurooppa-liigan liigavaihe päätökseen
- Käsipallon EM-kisojen välieräjoukkueet selvillä
- Valtteri Bottas pääsi irti F1-testeissä
- Johanna Matintalo juhli ensimmäistä maailmancupin voittoaan
- Johanna Matintalo paras suomalainen sprintissä
- Naisten parisprinttikaksikko kolkutteli palkintopallisijoja
- Konsta Helenius taas pisteille
- LIV Golf täydentää Viaplayn golf-tarjontaa
- Suomen joukkueet maailmancupiin ja lentomäen
- Unitedista Manchesterin herra
- IS: NBA-fanit hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Las Vegasin osakilpailussa skandaali – molemmt McLarenit hylättiin
- Päivän erikoinen: Viestiä kelkalla
- Päivän erikoinen: Luurankolaji
- Ihana nainen rannalla! Kerttu Niskanen esittelee treenattua bikinikroppaansa – katso kuvat
- Palloliitto palkkasi nuorimpiin maajoukkueisiin uuden päävalmentajan
- Alle 19-vuotiaiden poikien jalkapallon EM-lopputurnaus Suomeen
- Kroppa kunnossa! Kaisa Mäkäräinen uiskentelee bikineissä – katso kuvat
- ”Marsilaisetkin huomaisivat heti VAR:n suosivan Real Madridia” – Barcan puheenjohtajaehdokas laukoo kovilla
- Amerikkalaisluistelija tuli ulos kaapista – ensimmäinen avoimesti homo mies edustaa USA:ta olympialaisissa