Bundesliigaseurojen fanit pitävät kauden jatkamista nyt oikeana päätöksenä – RB Leipzigin fanit ykkösenä

Saksan Bundesliigakausi on jatkumassa 9. toukokuuta, tosin tyhjille katsomoille. Stadionille pääsyn kieltäminen on kova paikka faneille, mutta selkeä valtaosa pitää kuitenkin päätöstä jatkaa kautta nyt oikeana. Bundesligabarometer.de -sivusto teki kyselyn asiasta ja vastauksia tuli 5360 fanilta.
Vastanneista 63,1 prosenttia piti päätöstä kauden jatkamisesta toukokuun alussa ja määritellyillä ehdoilla oikeana.
Eri seurojen kannattajien välillä oli kuitenkin merkittäviä eroja. Innokkaimpia olivat RB Leipzigin fanit, joista peräti 89,1 prosenttia liputti päätöksen puolesta. Toisessa päässä Paderbornin kannattajista vain niukka enemmistö 50,6 prosenttia oli samaa mieltä.
Toisaalta kaikista vastaajista 50,9 prosenttia oli sitä mieltä, että tyhjille katsomoille pelaaminen on sinällään negatiivinen päätös, kun loput 49,1 prosenttia ei pitänyt sitä tässä tilanteessa erityisen tärkeänä seikkana.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Valioliigasta karmea suru-uutinen – Diogo Jota menehtyi traagisesti
- Oliver Lindell upeasti golfin major-turnaukseen
- NHL:n varaustilaisuus suomalaisittain surullista katsottavaa
- Lando Norris voittoon – Max Verstappenille katastrofi
- McLarenit ja Ferrarit kärkipaikoille Itävallassa
- McLarenit dominoivat Itävallan harjoituksia
- Valtteri Bottaksesta tärähti kutkuttava huhu
- NHL:n varaustilaisuuden varausjärjestys selvillä
- Suomalaisjoukkueiden ensimmäiset vastustajat eurokentillä selvillä
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin