Brittiministeri kohauttaa: ”Naisille sopii voimistelu, baletti ja cheerleading”
Kuva: Getty Images
Ison-Britannian urheiluministeri Helen Grant ei kovin onnistuneesti nostanut olympiahenkeä täräyttämällä kesken Sotshin kisojen mielipiteensä siitä, että naisten pitäisi suuntautua enemmän ”feminiinisempiin” urheilulajeihin.
Grant ei suoraan viitannut Sotshin olympialaisiin, mutta sanoma tuli selväksi.
– Naisten ei tarvitse tuntea itseään epäfeminiinisiksi. On olemassa hienoja urheilulajeja, joissa voi urheilla todella korkealla tasolla ja minusta niissä osallistujat näyttävät säkenöiviltä ja hyvin feminiinisiltä. Tällaisia lajeja ovat baletti, voimistelu, cheerleading ja myös rullaluistelu, Grant sanoi Mirrorin mukaan.
– Tarjonta on laaja. Esimerkiksi jotkut tytöt eivät välttämättä ole kiinnostuneita perinteisistä maahockeysta, tenniksestä tai yleisurheilusta kuten jotkut toiset. He voisivat hyvin harkita voimistelusalita, balettia tai cheerleadingia.
Ministerin lausunnot nostivat Britanniassa vastalauseryöpyn, jonka kärki oli siinä että moiset lausunnot vain kääntävät entisestään huomion naisurheilijoiden ulkonäköön heidän suoritustensa sijasta.
Painavan sanansa lausui myös Münchenissa 1972 viisiottelun olympiakultaa voittanut pohjoisirlantilainen Mary Peters.
– Cheerleading ei olisi ollut minun valintani, Peters tuhahti.
– On surullista että tällaisia lausuntoja kuuluu erityisesti nyt kun niin naiset kuin miehet kilpailevat niin hienosti talviolympialaisissa. Tytöt ja naiset pystyvät kilpailemaan missä tahansa lajissa siinä missä miehetkin.
Esimerkin 72-vuotias Peters nappasi Ison-Britannian omasta joukkueesta.
– Sekä Britannian miesten että naisten joukkue selviytyi välieriin curlingissa ja molemmat ottelut olivat täsmälleen yhtä jännittäviä.
Ministeri Grant on aiemminkin päässyt otsikoihin saarivaltakunnassa muun muassa ohuen urheilutietämyksensä johdosta.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- HIFK hankki entisen maajoukkuepelaajan – ”Muurinen oli yksi iso syy siirtoon”
- Interin pukukopissa käsirysy – Roberto Mancini kiistää
- Käsittämätöntä hölmöilyä – Saksassa jälleen hyökkäys joukkueen bussin kimppuun
- Ministerikin innostui voittajan nimestä – Kulli kaahasi pallille
- Seiska: Tämän 25-vuotiaan parturi-kampaajan luona Jere Karalahti nykyään yöpyy – kuva
- Arsenalille kova takaisku – huipputoppari kuukausiksi sivuun
- IS: Emma Tainio alkoholinkäytöstä: ”Suomalaisilla on pipo vähän kireällä”
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja