Brassi-pakki puolusti omiaan: “Tässä ryhmässä on vain mestareita”
Kuva: Getty Images
Brasilia koki valtavan nöyryytyksen tiistai-iltana, kun se hävisi Saksalle välierässä 1-7. Ottelua vaihtopenkiltä käsin seurannut Dani Alves ei kuitenkaan lähtenyt syyttämään joukkuekavereitaan häpeällisestä tappiosta.
Alvesin mukaan tappio ei tuo tahraa pelaajien uralle, vaan muistuttaa, että kyseessä oli vain yksi ottelu.
– En usko, että tämä on tahra meidän urallamme. Se ei tahriinnu yhden ottelun tai putoamisen takia. Meidän taistelumme ja mihin asti pääsimme, mikään ei voi tahria tätä, Alves puolusti ottelun jälkeen.
– Jalkapallo ei ole vain yhdestä pelistä. Kilpailut on tehty kilpailtavaksi ja niissä yritetään päästä niin pitkälle kuin mahdollista. Me putosimme tänään, mutta tässä ryhmässä on vain mestareita, Alves paalutti.
LUE MYÖS:
- Liigan pudotuspelit alkavat – miten käy HIFK:n?
- Kotimaisen jalkapallon ensimmäinen pokaali ratkaistaan
- Nuori supertähti putsasi pöydän
- Jo aiemmin tehokkain, nyt nousua maalitilastossa – Patrick Kane laittaa jenkkien tilastoja uusiksi
- Taas uusi kunnianosoitus legendalle – sarjan paras valmentaja!
- Hiihdon maailmancup päättyy USA:ssa – Iivo Niskasta ei nähdä
- Supertähdet dominoivat pörssiä – kolme satasen miestä
- Viimein voiton makuun – kovanaamat ulos, voitto Japaniin
- Kotkat liitävät taas – palkintokorokesija!
- Kimi Antonelli kuittasi voiton Kiinassa