Bernie Ecclestone maksoi palkat – Lotus pääsee ajamaan Italian GP:n

Velkainen Lotus-talli ajaa sittenkin formula ykkösten Italian GP:ssä viikonloppuna. Asia varmistui, kun F1-moguli Bernie Ecclestone tuli hätiin.
Lotuksen puhemies varmisti tiistaina, että tiimin rekat ovat suuntaamassa Monzaan, eikä kilpailu ole vaarassa.
– Ajattelin maksaa ihmisten palkat, että he pääsisivät vielä mukaan Italiaan. Mutta heidän on nyt päästävä pikaisesti Renaultin kanssa eteenpäin, ettei tilanne pahene entisestään, Ecclestone kuittasi Times-lehdelle.
Huhujen mukaan Renault on kiinnostunut ostamaan Lotuksen, mutta mitään konkreettista ei ole vielä tapahtunut.
– Luonnollisesti toivottaisimme heidät avosylin tervetulleeksi, sanoo Lotuksen ratatoimintojen johtaja Alan Permane.
Lotus on kerännyt tällä kaudella 50 MM-pistettä, Romain Grosjean 38 ja Pastor Maldonado 12. Edellisessä kilpailussa Spassa Grosjean oli kolmas. Valmistajien MM-sarjassa Lotus on viidentenä.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Mikko Rantanen siivitti Dallasin kiinni jatkopaikkaan
- Liverpool juhli Valioliigan mestaruutta
- Floridalle avaustappio
- Patrik Laine joutui katsomoon – Montreal voitti
- Aleksander Barkov loukkaantui
- Arsenal siirsi Liverpoolin mestaruusjuhlia
- Riitta-Liisa Roponen erosi – päivitti nyt tilannettaan
- Florida nappasi kotiedun
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri kolmanteen peräkkäiseen voittoon