Auts! Kiusallisia faktoja – IS: Suomalainen rallin maailmanmestari antoi täyslaidallisen Jari-Matti Latvalalle
Kuva: Getty Images
Rallin vuoden 1985 maailmanmestari Timo Salonen ei säästellyt sanojaan Ilta-Sanomien haastattelussa, jossa tiedusteltiin Jari-Matti Latvalan haaveista rallin MM-sarjassa.
– En oikein usko enää Jari-Matin mahdollisuuksiin. Hänellä on jo ollut monena vuonna voittaja-auto, mutta ei ole silti pystynyt voittamaan mestaruutta, kommentoi Salonen IS:lle.
– Jari-Matille tulee välillä ihmeellisiä sukelluksia. Ajaa viimeisellä pätkällä ulos ja kaikkea sellaista. Siellä on kuskeja, jotka ajavat tasaisemmin.
Latvala ajaa tällä kaudella Toyotalla Esapekka Lapin ja Ott Tänakin tallikaverina.
Tässä linkki Ilta-Sanomien juttuun.
LUE MYÖS:
- Kohtalonotteluita torstaina – miten käy Ruotsin?
- HIFK:n kausi katkolla – miten käy mestareita vastaan?
- Huuhkajilla edessä vuoden ensimmäinen ottelu
- Suomalainen Eduard, 22, on tienannut puolessa vuodessa 100 000 euroa – ”Hyvä fiilis ja hyvä visio”
- Shiffrinin ylivoimaa – yhdeksän kymmenestä!
- Pitkä rupeama päätökseen – suosikkipelaaja vaihtaa mannerta
- HPK passitti Lukon lomille – seuraavaksi Tappara
- NHL-kiekkoa Helsingissä marraskuussa – Sebastian Aho johtotähtenä
- Yksi ulkona, muut katkolla
- Ylivoimaa – Johannes Kläbo voitti kaiken