Asiantuntijan ääni: ”Niskanen on jo nyt maailmanluokan hiihtäjä”

Kuva: Getty Images
Iivo Niskasen huikea hiihto ei aivan riittänyt olympiamitaliin Sotshin 15 kilometrin perinteisessä kisassa. Ruotsin Daniel Richardsson puristi lopulta pronssille 0,2 sekunnin erolla.
Arvokisat.comin asiantuntija Sami Pietilä myönsi myöhäisestä lähtönumerosta olleen ruotsalaiselle se mitalin tuonut apu.
– Taas nähtiin se seikka, että jälkimmäisellä lähtijällä oli etu. Richardsson tiesi tilanteen ja pystyi puristamaan ne tarvittavat kymmenykset edukseen.
Juha Miedon sadasosan tappio Thomas Wassbergille Lake Placidissa tuli myös Pietilälle mieleen. Hannu Hanheksi ei Pietilä silti suostunut Richardssonia nimeämään.
– Niin se vaan on, että se on taitoa, ei onnea.
Pietilä uskoo, että tämä suoritus on huikea piristysruiske suomalaiselle mieshiihdolle vaikka mitalia ei tullutkaan.
– Iivo osoitti, että suomalainen mieshiihtäjä pystyy jälleen taistelemaan maailman kärjessä. Mielestäni Niskanen on jo nyt maailmaluokan hiihtäjä.
Sveitsin Dario Cologna on nousemassa näiden kisojen hiihtokuninkaaksi. Hän voitti viikonloppuna yhdistelmähiihdon ja nyt tämän kisan.
– En olisi uskonut yhdistelmähiihdon jälkeen, että Cologna veisi myös tämän matkan. Ja vielä varsin ylivoimaisesti.
Hopealle hiihtäneen Ruotsin Johan Olssonin esitys ei Pietilää yllättänyt.
– Etukäteen veikkasin Olssonia jopa voittajaksi asti.
Muiden suomalaisten esitykset jäivät Niskasen suorituksen varjoon. Etukäteen Niskasta vahvemmiksi arvioiduista suomalaista Sami Jauhojärvi oli 17:s, Matti Heikkinen 20:s ja Ville Nousiainen 27:s. Tämä kolmikko on jo ohittanut 30 vuoden rajapyykin. Onko suomalaisessa hiihdossa nähty nyt vallanvaihto?
– Nousiaisen uran jatkosta en tiedä, mutta uskoisin Jauhojärven ja Heikkisen jatkavan vielä seuraaviin olympialaisiin asti.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Oliver Kapanen avasi maalitilinsä NHL:ssä
- NHL-kausi käynnistyi – heti suomalaisosumia
- CHL:ssä vielä 14 pudotuspelipaikkaa auki
- George Russell voittoon Singaporessa – McLaren varmisti merkkimestaruuden
- George Russell paalulle Singaporessa
- Teemu Pukki debytoi Viaplayn studiossa
- KuPS aloitti Konferenssiliigan tasapelillä
- NHL alkaa ensi viikolla – kaikki maailman parhaasta kiekkoliigasta vain Viaplayssa
- Viaplaylla kova kattaus KuPS:n Konferenssiliigan avaukseen
- Arsenal voittoon
- Liiga ottaa käyttöön uuden sinisen kypärän jo perjantaina – Tätä se tarkoittaa!
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!
- Kumpi nappaa Chelsean? Baseball-tykooni vai kemisti?
- Tappara-kipparilla vahva luotto: ”Uudet jutut ovat edessä”
- Huippupituushyppääjä lopettaa uransa: ”Putosin Valioliigasta kolmosdivariin”
- Ilouutinen! Maalitykki jatkaa Kärpissä – ”Saatiin juuri se mitä haluttiinkin”
- Kari Pätäri paljastaa Noriaki Kasain salaisuuden
- Liiga-seura teki yllättävän hankinnan – kiinnostaako ketään?
- Mieletön peppukuva! Suomalainen aiturikaunotar räväytti – ”Niin seksikästä”
- TPS:n päävalmentaja CHL-pettymyksestä: ”Taso ei vaan siinä vaiheessa kautta riittänyt”