Arsenalissa kesäsiivous isolla luudalla – viidelle pelaajalle kalossia

Kuva: Getty Images
Football Insider -sivuston mukaan Arsenal on siivoamassa ensi kesänä joukkueestaan peräti viisi pelaajaa.
Lehden lähteiden mukaan he ovat puolustajat Kieran Gibbs ja Mathieu Debuchy sekä keskikenttäpelaajat Mikel Arteta, Mathieu Flamini ja Tomas Rosicky. Kaikkien sopimus päättyy kesällä, eikä niitä olla uusimassa.
Raporttien mukaan Arsene Wenger on hankkimassa lähes varmasti Leicesterin Ben Chilwellin ja Fulhamin nuoren lupauksen Ryan Sessegnonin. Tähtäimessä on myös Borussia Dortmundin supertähti Ilkay Gündogan, mutta eri asia on, saako Arsenal hänet. Saksan maajoukkuepelaajasta on moni seura kiinnostunut, sillä hän ei allekirjoittanut uutta sopimusta Dortmundiin. Pelaaja itse sanoi eilen haluavansa Manchester Cityyn Pep Guardiolan alaisuuteen. Myös Liverpool ja Barcelona haluavat hänet.
Dortmund tosin tyrmäsi seuran virallisella twitter-tilillä ainakin sen, että Gündogan olisi neuvottelukosketuksessa Manchester Cityyn.
– Niinkö? Emmeköhän me tietäisi, jos näin olisi. Totuus on, että meillä ei ole sellaisesta mitään tietoa, seura twiittasi.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Oliver Kapanen avasi maalitilinsä NHL:ssä
- NHL-kausi käynnistyi – heti suomalaisosumia
- CHL:ssä vielä 14 pudotuspelipaikkaa auki
- George Russell voittoon Singaporessa – McLaren varmisti merkkimestaruuden
- George Russell paalulle Singaporessa
- Teemu Pukki debytoi Viaplayn studiossa
- KuPS aloitti Konferenssiliigan tasapelillä
- NHL alkaa ensi viikolla – kaikki maailman parhaasta kiekkoliigasta vain Viaplayssa
- Viaplaylla kova kattaus KuPS:n Konferenssiliigan avaukseen
- Arsenal voittoon