Apina lähti viimein Sami Hyypiän selästä: ”Emme voi huokaista helpotuksesta”

Sami Hyypiän luotsaama FC Zürich otti viimeinkin kotivoiton, kun se kukisti Luganon värikkäiden vaiheiden jälkeen 5-3.
Kahdeksan maalin lisäksi ottelussa lauottiin koko ajan, laukaukset menivät vieraille 16-14. Voitolla FC Zürich nousi sarjan jumbopaikalta pisteellä ohi Vaduzin, Lugano on pisteen edellä. Superliigaa on nyt pelattu 16 kierrosta ja voitto oli Hyypiän joukkueelle vasta toinen ja ensimmäinen kotikentällä.
– Ensimmäinen jakso (3-2) oli varmasti hienoa viihdettä katsojille, mutta valmentajan näkökulmasta jotakin ihan muuta. Hyökkäyspelimme kyllä toimi erinomaisesti, Hyypiä sanaili seuran nettisivuilla.
– Lugano vyörytti välillä todella vahvasti, meidän puolustuksessamme on melkoisia ongelmia. Ei ollut helppoa pysyä penkillä tyynenä.
– Toisella jaksolla saimme puolustusta tiiviimmäksi ja olin koko ajan luottavainen, että saamme ensimmäisen kotivoiton hoidettua. Emme voi kuitenkaan huokaista helpotuksesta, vaan meidän on pystyttävä pelaamaan tasaisesti hyviä otteluita jatkossakin. Jokaista jäljellä olevaa ottelua lähdemme voittamaan. Töitä on tehtävä koko ajan entistä enemmän, Hyypiä sanaili.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi
- Max Verstappen ajoi paalulle Monzassa
- Lukko vahvana Saksassa
- KalPa reiluun voittoon – myös Ilves puhtaalla pelillä