Aleksander Ovetshkin rikkoi NHL:n ennätyksen! – Ohitti Bobby Hullin ja Jari Kurrin
Jääkiekon NHL:ssä nähtiin edelliskauden finaalin uusinta, kun Washington Capitals kohtasi Vegas Golden Knightsin. Ottelun vei hallitseva mestari Washington, joka juhli 5–2-kotivoittoa.
Kotijoukkueen tähtiä olivat tehot 1+3 iskenyt Jevgeni Kuznetsov sekä kaksi maalia tehnyt Aleksander Ovetshkin.
Maaliensa ansiosta Ovetshkin ohitti Bobby Hullin NHL:n kaikkien aikojen maalitilastossa. Supertähti on iskenyt pelaamassaan 1006 runkosarjapelissä huimat 611 täysosumaa. Legendaarinen Hull teki urallaan yhden vähemmän 1063 ottelussa.
Hän on myös tehnyt NHL:ssä nyt kaksi maalia tai enemmän peräti 121:ssä ottelussa. Tällä tilastolla hän nousee NHL:n eurooppalaispelaajien kaikkien aikojen tilastossa Jari Kurrin rinnalle, sijalle kolme. Edellä ovat vielä Jaromir Jagr ja Teemu Selänne.
LUE MYÖS:
- Arsenal jatkaa kärjessä – Manchester City huippuottelun voittoon
- Oliver Lindell oli kiinni turnausvoitossa – uran paras sijoitus
- NHL jäi olympiatauolle
- Leijona-pelaajat hurjina NHL:ssä
- Sebastian Aho tehoili – Matias Maccellille kaksi maalia
- Arsenal kasvatti eroa Valioliigassa
- Niko Kytösaho hyppäsi upeasti maailmancupissa
- Oliver Lindelliltä loistava onnistuminen Bahrainissa
- Huippu-urheilua veloituksetta Viaplay TV:ssä helmikuussa
- Eurooppa-liigan liigavaihe päätökseen