Aleksander Barkovista Florida Panthersin kaikkien aikojen pistemies
Aleksander Barkov teki seurahistoriaa viime yönä, kun hänestä tuli Florida Panthersin kaikkien aikojen paras pistemies.
Barkov syötti yhden maalin, kun Florida kaatoi Detroitin 5-2. Samalla se oli hänen 614. (238+376) tehopisteensä Floridan paidassa. Sillä hän ohitti entisen ketjukaverinsa Jonathan Huberdeaun aikaisemman piste-ennätyksen.
Jo aiemmin Barkovilla on hallussaan Floridan parhaan maalintekijän ennätys. Huberdeaun syöttöennätyskin on enää vain 19 syötön päässä.
Eetu Luostarinenkin pääsi ottelussa syöttöpisteen makuun ja Ville Husso torjui Detroitin maalissa 20 kertaa.
Mikko Rantanen lähestyy 50 maalin rajaa, kun hän latasi kauden 47 osumansa Coloradon voittaessa Chicagon puhtaasti 5-1. Rasmus Kupari puolestaan saalisti kaksi syöttöpistettä Los Angelesin murjoessa Calgaryn.
NHL:n viime yön tulokset:
Pittsburgh-Ottawa 1-2
Detroit-Florida 2-5
Colorado-Chicago 5-0
Edmonton-San Jose 5-4 ja.
Los Angeles-Calgary 8-2
Viaplayn kausi tuo mukanaan entistä enemmän pelejä suomalaisittain parhaaseen katseluaikaan, enemmän studioita ja ennen näkemättömiä haastatteluita maailman parhailta pelaajilta. Prime time -otteluita on runkokauden aikana luvassa peräti 124 kappaletta.
LUE MYÖS:
- Matias Maccelli tehoili, Miro Heiskanen loisti
- Pelaajat sen tietävät – tässä on kauden paras
- Ei tällä kertaa yllätyksiä – Olli Hiidensalo ampui nollat, mutta ladulla tökki
- Valtiaan ylivoima katkesi – vietiin sairaalaan
- Jacob Friisin luuta lakaisi taas – kolme konkaria jäi kotiin
- Uskomatonta, mutta totta – 82 pistettä yhdessä ottelussa!
- Lentopallolegendan pelaajaura päättyy – siirtyy tiskin toiselle puolelle
- Iivo Niskanen sanoi ”ei” Oslolle
- Mäkihypyn valmennus vaihtuu – Igor Medved sai mennä
- Toni Korkeakunnas vapaille markkinoille