Ylihintaa vai ei? Näin paljon Chelsea pyytää managerinsa hylkimästä Diego Costasta

Englannin Valioliigan viime kaudella voittanut Chelsea on lähellä Real Madridin espanjalaishyökkääjän Alvaro Moratan, 24, kiinnittämistä. Chelsea julkaisi keskiviikkona sivuillaan tiedon, jonka mukaan se on päässyt sopuun sopimusehdoista Real Madridin kanssa.
Moratan sopimus on ehto sille, että Chelsea antaa toisen espanjalaiskärkensä Diego Costan lähteä Atletico Madridiin – seuraan, josta Costa saapui Stamford Bridgelle kolme kautta sitten. Pidetään lähes varmana, että Atleticon päävalmentaja Diego Simeone haluaa Costan ensi kauden joukkueeseensa. Chelsean italialainen päävalmentaja Antonio Conte ei näe Costalla käyttöä ensi kauden joukkueessaan, mutta siitä huolimatta Chelsea ei päästä maalipyssyään halvalla pois.
The Independent -lehden mukaan Chelsea on maksamassa Realille Moratasta peräti 88 miljoonaa euroa. Costasta lontoolaisseura pyytää noin 50 miljoonaa euroa Atleticolta, johon Costaa, 28, siirtohuhuissa todella vahvasti viedään.
Joka tapauksessa Costa ei voi pelata Atleticossa kun vasta tammikuussa, sillä seura on kuluvan siirtoikkunan ajan siirtokiellossa. Se ei siis saa hankkia pelaajia kesän aikana. Todennäköisesti Costa pelaisi syyskauden lainalla muualla ja siirtyisi Atletin paitaan vasta tammikuussa. Lainapaikaksi on väläytelty muun muassa Kiinan liigaa.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Sarjanousija Leeds aloitti voitolla
- Arsenal kaatoi Manchester Unitedin
- Manchester City aloitti kauden vakuuttavasti
- Valioliigakausi alkoi Liverpoolin voitolla
- KuPS eteni jatkoon Eurooppa-liigan karsinnoissa
- Valioliiga starttaa perjantaina – tässä avauskierroksen ottelut
- Viaplay vahvistaa urheilubrändiään – kotimaiset urheilukanavat nyt yhtenäisen Viaplay-nimen alla
- Viaplayn uusi dokumenttisarja Sport vs Money sukeltaa jalkapallobisneksen syövereihin
- Crystal Palace kaatoi Liverpoolin Community Shieldin ottelussa
- Oliver Lindell uran parhaaseen saavutukseen golfin DP World Tourilla