Yle: Vamma estää toisenkin NHL-puolustajan MM-kisamatkan – ”Jää harmittamaan”
Kuva: Getty Images
Columbus Blue Jacketsin NHL-puolustaja Markus Nutivaara ei pysty osallistumaan jääkiekon MM-kisoihin olkapäävamman takia, kertoo Yle.
Columbuksen pelit päättyivät pudotuspelien ensimmäisellä kierroksella, kun Washington Capitals nousi kahden ensimmäisen hävityn ottelun jälkeen jatkoon 4-2-otteluvoitoin. Keväällä rahakkaan jatkosopimuksen solminut puolustaja Markus Nutivaara olisi ollut kova vahvistus Leijonien MM-ryhmään, mutta maaliskuun lopulla tullut olkapäävamma ei salli kisoihin osallistumista. Näillä näkymin vamma ei vaadi leikkausta, mutta MM-pelien sijaan edessä on vamman kuntouttamista.
– En ole lähdössä MM-kisoihin, kävin juuri lääkärintarkastuksessa ja siellä todettiin, että vamma on edelleen päällä. Halu olisi ollut kova, joten harmittaa kyllä. Tuttu valmentaja ja rooliakin olisi ollut tarjolla. Jää harmittamaan, mutta ei voi mitään, sillä olkapää ei toimi vieläkään, Nutivaara kommentoi Ylelle.
Tiistaina selvisi myös, että New Jersey Devilsin NHL-puolustaja Sami Vatanen ei pysty osallistumaan MM-kisoihin aivotärähdyksen vuoksi (lue uutinen tästä). Columbuksesta Leijoniin tarjolla ovat myös maalivahti Joonas Korpisalo ja hyökkääjä Markus Hännikäinen.
Linkki Ylen uutiseen.
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- Liverpool luottaa ykkösveskariinsa – pitkä jatkosopimus!
- HIFK:sta tuttu hyökkääjä hakee sopimusta NHL:stä
- Hallitseva mestari Chicago nousi kuilun partaalta: ”Oli vain ihan pakko selviytyä”
- Hongan ja HIFK:n välinen cup-ottelu saatiin pelattua – peli päättyi tasan
- Jesperi Kotkaniemi aiheutti tuskaisia hetkiä joukkuekavereilleen
- Kauhukakara Mario Balotellin vahva vire huomattu– ottajia olisi, seura kieltäytyy myymästä
- Kerttu Niskaselta upea nousu toiseksi – voittaja tarvitsi lääkärihoitoa
- Kimi Räikkönen ajoi ulos heti ensimmäisissä harjoituksissa
- Kimi Räikköstä kovaan sävyyn aiemmin arvostellut brittimedia jakoi vihdoin kehuja suomalaiselle
- Leijonien valmennuksesta vakuutellaan: Selänne mukana Norjaa vastaan