Yle: Vamma estää toisenkin NHL-puolustajan MM-kisamatkan – ”Jää harmittamaan”
Kuva: Getty Images
Columbus Blue Jacketsin NHL-puolustaja Markus Nutivaara ei pysty osallistumaan jääkiekon MM-kisoihin olkapäävamman takia, kertoo Yle.
Columbuksen pelit päättyivät pudotuspelien ensimmäisellä kierroksella, kun Washington Capitals nousi kahden ensimmäisen hävityn ottelun jälkeen jatkoon 4-2-otteluvoitoin. Keväällä rahakkaan jatkosopimuksen solminut puolustaja Markus Nutivaara olisi ollut kova vahvistus Leijonien MM-ryhmään, mutta maaliskuun lopulla tullut olkapäävamma ei salli kisoihin osallistumista. Näillä näkymin vamma ei vaadi leikkausta, mutta MM-pelien sijaan edessä on vamman kuntouttamista.
– En ole lähdössä MM-kisoihin, kävin juuri lääkärintarkastuksessa ja siellä todettiin, että vamma on edelleen päällä. Halu olisi ollut kova, joten harmittaa kyllä. Tuttu valmentaja ja rooliakin olisi ollut tarjolla. Jää harmittamaan, mutta ei voi mitään, sillä olkapää ei toimi vieläkään, Nutivaara kommentoi Ylelle.
Tiistaina selvisi myös, että New Jersey Devilsin NHL-puolustaja Sami Vatanen ei pysty osallistumaan MM-kisoihin aivotärähdyksen vuoksi (lue uutinen tästä). Columbuksesta Leijoniin tarjolla ovat myös maalivahti Joonas Korpisalo ja hyökkääjä Markus Hännikäinen.
Linkki Ylen uutiseen.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Uusi vapaa urheilukanava Viaplay TV aloittaa lähetykset tällä viikolla
- Erling Haalandin maalivire sai jatkoa
- Liverpool palasi voittojen tielle
- Hiihdon Suomen Cup starttasi Vuokatissa
- Viaplay Talvi starttaa Vuokatin Suomen Cupilla
- Liverpoolin tuskalle jatkoa – nyt tuli lähtöpassit cupista
- Toronto nousi voiton päähän World Seriesin voitosta
- Leevi Meriläinen loisti Ottawan maalilla
- Lando Norris nousi MM-sarjan kärkeen
- Liverpoolille jälleen tappio