Ykkösen seura teki todellisen ryöstön kilpailijan leiristä – maalitykki vaihtaa maisemaa
Kuva: Juha Tamminen
Ykkösessä pelaava Kokkolan Pallo-Veikot on tehnyt ensi kauden kattavan pelaajasopimuksen hyökkääjä Kalle Multasen kanssa.
Maaliahne hyökkääjä voitti Valkeakosken Hakan paidassa Ykkösen maalikuninkuuden kausilla 2014, 2015 sekä päättyneellä kaudella 2017, jolloin mies viimeisteli 24 ottelussa 14 maalia.
28-vuotias Multanen debytoi Veikkausliigassa Hakassa kaudella 2008. Veikkausliigassa ”Kibe” on pelannut yhteensä 53 ja Ykkösessä 112 peliä, joissa maaleja on syntynyt yhteensä peräti 85 kappaletta.
Hakan lisäksi Multanen on pelannut mm. FC Lahdessa sekä Tampereen Ilveksessä.
Multanen kertoi tavoitteiden motivoivan Kokkolassa.
– Tietenkin olen erittäin tyytyväinen sopimuksesta. Siksi KPV, koska mua motivoi todella paljon se, että meidän ainoa tavoite on nousu. Ja uskon että saadaan sellainen joukkue, jolle nousun hakeminen on realistista, Multanen kommentoi sopimustaan KPV:n sivuilla.
– Henkilökohtaisilla tavoitteilla ei ole merkitystä, mutta kyllä mä ajattelin olla ens kaudenkin jälkeen maalikuningas…, hän sanoi.
Hakalle Multasen lähtö on valtava takaisku. Viime kaudella kärkimies teki Hakan 35 maalista 14.
LUE MYÖS:
- Jo aiemmin tehokkain, nyt nousua maalitilastossa – Patrick Kane laittaa jenkkien tilastoja uusiksi
- Taas uusi kunnianosoitus legendalle – sarjan paras valmentaja!
- Hiihdon maailmancup päättyy USA:ssa – Iivo Niskasta ei nähdä
- Supertähdet dominoivat pörssiä – kolme satasen miestä
- Viimein voiton makuun – kovanaamat ulos, voitto Japaniin
- Kotkat liitävät taas – palkintokorokesija!
- Kimi Antonelli kuittasi voiton Kiinassa
- Norjalaiset ylivoimaisia kotiladullaan
- Suomalaiset muistelevat kaiholla – Kimin paalupaikalle
- Matias Maccelli tehoili, Miro Heiskanen loisti