Vuoden urheilijaksi valittu Teemu Pukki on taas pelikunnossa – Norwichilla edessä elintärkeä valioliigapeli

Suomalaishyökkääjä Teemu Pukki on ollut sivussa seurajoukkueensa Norwichin kahdesta edellisestä ottelusta takareisivamman takia. Kotkalaiskärki on kuitenkin taas pelikunnossa, kun Kanarianlinnut pelaa lauantaina klo 17 alkaen Valioliigan ottelun Bournemouthia vastaan.
– Teemu on valmis. Hän pystyi juhlimaan henkilökohtaista palkintoaan eilen ja on valmis pelaamaan huomenna, Norwichin valmentaja Daniel Farke sanoi perjantaina seuran sivuilla.
Vuoden urheilijaksi torstaina Urheilugaalassa valituksi tulleelta Pukilta odotetaan maaleja, sillä peli on Norwichille elintärkeä. Sarjajumbon ero sijan ylempänä olevaan Bournemouthiin on nyt kuusi pistettä, joten häviö ei tule kysymykseenkään. Tasapelikin olisi Pukille ja kumppaneille pettymys.
Myös toppari Ben Godfrey on jälleen Farken käytettävissä.
– Hän on niin tärkeä meille ja uskon että kun hän on sataprosenttisessa kunnossa ja valmis, hän pelaa, Farke kertoi.
Myös sairastumisesta kärsinyt Grant Hanley ja takareisivaivainen Josip Drmic ovat molemmat taas terveinä.
- Suomen kisaajat valittu MM-kisojen kenraaliin
- Sebastian Aho ylsi upeaan saavutukseen
- Chelsea rikkoi Valioliigan siirtoennätyksen
- Sebastian Aho taas Carolinan sankarina
- Sebastian Ahon hurja vire sai jatkoa
- Bayer Leverkusenin voittoputki katki – Bundesliigassa huipputasaista
- Niskaset loistavassa vauhdissa Ranskassa
- Aleksander Barkov nosti Floridan viime hetkillä voittoon
- Huuhkajien hyökkääjän kovalle maalivireelle jatkoa
- Lauri Vuorinen Suomen lauantainen onnistuja maastohiihdon maailmancupissa