Viron tähtihiihtäjää epäillään dopingista vuonna 2006

Sotshin olympialaisten käydessä kuumimmillaan on otsikoihin noussut uutinen kahdeksan vuoden takaisia Torinon olympialaisia koskien. Kaksinkertainen kultamitalisti Viron Kristina Smigun-Vähi on joutunut taannehtivasti doping-epäilysten kohteeksi.
Uutistoimisto AP:n välittämän uutisen mukaan Kansainvälinen Olympiakomitea on lähestynyt Viron hiihtoliittoa kirjeellä, jossa dopingepäilykset vahvistetaan. Kaikkiaan 350 testiä Torinon olympialaisista on käyty läpi uusin menetelmin. Alustavien tietojen mukaan analyysissa ei ole jälkiä suoraan dopingista, vaan mahdollista dopingia peittävistä aineista.
Smigun-Vähi itse kiistää jyrkästi kaiken dopingin käytön.
– Kaikki testini, joka ikinen niistä, ovat olleet puhtaita. Näin on pakko olla, koska en ole koskaan käyttänyt mitään kiellettyjä aineita, virolainen muistuttaa AP:lle.
– Tämä tuntuu käsittämättömältä, mutta olen nyt joutunut uuteen tilanteeseen, jossa minun pitää taistella oikeuksieni puolesta.
KOK:n mukaan uusien testien tuloksia ei julkisteta virallisesti ennen kuin Sotshin olympialaisten jälkeen kun ”koko prosessi dopingkontrollin osalta on käyty läpi”.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Suomalaisjoukkueilla surkea startti europeleihin
- F1:ssä pamahti uutispommi – Red Bull -pomolle kenkää
- NHL:n runkosarjaan enemmän pelejä
- Niclas Grönholm toiseksi Ruotsin vesikisassa
- Lando Norris kotikisan voittoon – Silverstonessa draamaa ja yllätyksiä
- Max Verstappen tykitti paalulle
- McLarenit ja Ferrarit kovimmassa vauhdissa Silverstonessa
- Valioliigasta karmea suru-uutinen – Diogo Jota menehtyi traagisesti
- Oliver Lindell upeasti golfin major-turnaukseen
- NHL:n varaustilaisuus suomalaisittain surullista katsottavaa