Vinkkiä Veikkausliigaseuroille? – Viidessä maassa pelannut maajoukkuemies etsii seuraa ulkomailta
Kuva: Juha Tamminen
Viron A-maajoukkueessa 51 kertaa esiintynyt keskikenttämies Ilja Antonov hakee parhaillaan uutta seuraa – ja ensisijaisesti myös uutta sarjaa ulkomailta. Kokemusta 28-vuotiaalla pelimiehellä on laajalti.
Antonov pelasi viimeksi Armeniassa, josta tuomisina oli maan mestaruus ja kokemusta myös eurokentiltä. Araratin Antonov jätti peliajan vähennyttyä valmentajanvaihdoksen myötä. Kokemusta on myös Itävallan kakkostasolta sekä Slovenian ja Romanian pääsarjoista Viron Premium Liigan lisäksi.
Antonov sanoo hakevansa ensisijaisesti uutta seuraa edelleen ulkomailta, vaikkei poissulje pelaamista kotimaassaankaan.
– Millaisia vaihtoehtoja ulkomailla sitten on – juuri nyt yhtään konkreettista tarjousta ei ole, mutta paljon keskusteluja on ollut. Kaikki odottavat, että tulee 1. tammikuuta [ja siirtoikkuna aukeaa]. Voi käydä niin, että odottelen kaikki vaihtoehdot ja valitsen sitten sen, joka tuntuu parhaalta, Antonov sanoi Soccernet.ee:lle.
– Haluan pelata, eikä lopulta ole suurta väliä onko se Virossa vai ulkomailla, mutta mieluiten ammattilaissarjassa. Ykköstähtäin on senkin tähden ulkomailla, vaikka Virossakin on seuroja, jotka pelaavat hyvää jalkapalloa.
LUE MYÖS:
- Suomen joukkueet Tour de Skille ja Keski-Euroopan mäkiviikolle nimetty
- Nuorille Leijonille synkkä ilmoitus MM-kisojen alla
- IS: NBA-fanit hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Kihlattu valmentajana ladulla ja elämässä: Vilma Ryytyn salaisuus huipulle nousuun paljastui
- Jukka Jalonen paljasti MTV:lle – tekemässä lähtöä Italian peräsimestä
- Joulunajan huippu-urheilukattaus Viaplayssa: NHL:n ja Valioliigan huippumatsit, Tour de Ski & dartsin MM-kisat
- Minja Korhonen upeasti palkintopallille
- KuPS upeasti jatkoon Konferenssiliigassa
- NHL Hockey Day in Finland -tapahtuma saapuu Kuopioon maaliskuussa 2026
- Teemu Harjulle niukka tappio dartsin MM-kisoissa hurjan jännitysnäytelmän jälkeen