Ville Husso vahvassa torjuntavireessä – Olli Määttä iski maalin

Ville Husso oli Detroitin voiton takuumies viime yönä, kun Red Wingsin siivet kantoivat voittoon Edmontonista.
Husso torjui yhteensä 41 kertaa ja vielä voittolaukauskilpailussa neljästi Detroitin napatessa 5-4-voiton. Yhdestä Detroitin osumasta vastasi myös Olli Määttä.
Mikko Rantanen pelasi jo kuudennen peräkkäisen maalittoman pelinsä, mutta siitä huolimatta Colorado nappasi 3-2-voiton Minnesotasta. Artturi Lehkonen sai yhden syöttöpisteen.
Niko Mikkola avasi pistetilinsä Rangersin paidassa, kun hän syötti yhden maalin 6-4-voitossa Vancouversta. Rangersille voitto oli jo kuudes peräkkäinen.
Henri Jokiharju sai niin ikään syöttöpisteen Buffalon voittaessa Anaheimin.
NHL:n viime yön tulokset:
Toronto-Chicago 5-2
Arizona-Tampa Bay 1-0 vl.
Edmonton-Detroit 4-5 vl.
Minnesota-Colorado 2-3
Anaheim-Buffalo 3-7
Vancouver-Rangers 4-6
Viaplayn kausi tuo mukanaan entistä enemmän pelejä suomalaisittain parhaaseen katseluaikaan, enemmän studioita ja ennen näkemättömiä haastatteluita maailman parhailta pelaajilta. Prime time -otteluita on runkokauden aikana luvassa peräti 124 kappaletta.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Mikko Rantasen hirmuvireelle jatkoa – kaatoi yksin Winnipegin
- Carolina haki vierasvoiton Washingtonista
- Florida avasi toisen kierroksen tappiolla
- Oscar Piastrille kolmas peräkkäinen voitto
- McLarenit hallitsivat Miamin sprinttiä – Max Verstappenille paalupaikka
- Kimi Antonelli rysäytti sprintin paalulle Miamissa
- Chelsea teki selvää jälkeä ”suomalaisjoukkueesta”
- Eetu Luostarinen hurjasteli Floridan jatkoon
- Sebastian Aho siivitti Carolinan jatkoon
- Mikko Rantanen siivitti Dallasin kiinni jatkopaikkaan