Viisi suomalaisseuraa 16 parhaan joukkoon Champions Hockey Leaguessa – HIFK ja JYP ulkona
Champions Hockey Leaguen ensimmäinen pudotuspelikierros pelattiin loppuun tiistaina. Seitsemästä kaukalossa olleesta suomalaisseurasta viisi pääsi jatkoon.
TPS ja JYP olivat suomalaisjoukkueista vastakkain. Avausottelu oli päättynyt 2-2, joten Turun illassa 4-1 voittanut TPS meni jatkoon yhteismaalein 6-3. TPS:n Dave Spina teki ottelussa kypärätempun eli kolme maalia.
– Dave tekee kentällä paljon töitä ja on ansainnut maaleja. Hyvä, että hän sai onnistumisia, se on tärkeää jatkon kannalta. Emme olleet alussa valmiita, sitä on nyt sattunut meille. Kaveri pelasi kuusi sekuntia ylivoimaa ja kiekko oli maalissa. Saimme rivit kuitenkin kasaan ensimmäisen erätauon jälkeen. Pystyimme sen jälkeen tekemään tarvittavat maalit, TPS-valmentaja Jani Kiviharju kertasi.
Tappara kaatoi kotonaan tshekkiläisen Vitkovicen 2-1, ja otti jatkopaikan maalein 4-1.
– Hyvä ja tasapainoinen peli. Pelasimme niin kuin tällainen peli kuuluu pelata. Emme menettäneet kiekkoja. Lähdimme pelaamaan normaalia peliä. Puolustimme hyvin ja hyökkäsimme hyvin päädyn kautta, sanoi Tapparan päävalmentaja Jussi Tapola.
Kärpät ratkaisi ottelunsa Düsseldorfia vastaan jo avauserässä, ja voitti ensimmäisen erän maaleillaan 3-0.
– Me olemme ottaneet nämä pelit tosissaan ja joukkueelta oli erittäin hyvä valmistautuminen tähän otteluun. Tulimme heti siihen kovalla draivilla ja pääsimme 3-0 -johtoon. Siihenhän tämä peli sitten ratkesi, Kärppien päävalmentaja Lauri Marjamäki myönsi.
Illan myöhäisotteluissa ratkaistiin vielä Lukon, Bluesin ja HIFK:n kohtalot.
Lukko voitti Red Bull Münchenin vieraissa 3-0 ja meni jatkoon yhteismaalein 8-3. Blues hävisi niinikään Saksassa Adler Mannheimille 2-3, mutta eteni avausottelun voittonsa turvin jatkoon maalein 6-4. HIFK hävisi Sveitsin mestarille Davosille. Davos voitti 5-2 ja otti jatkopaikan yhteismaalein 6-4.
Champions Hockey Leaguen seuraava pudotuspelikierros alkaa marraskuun 3. päivänä.
LUE MYÖS:
- Eurooppa-liigan liigavaihe päätökseen
- Käsipallon EM-kisojen välieräjoukkueet selvillä
- Valtteri Bottas pääsi irti F1-testeissä
- Johanna Matintalo juhli ensimmäistä maailmancupin voittoaan
- Johanna Matintalo paras suomalainen sprintissä
- Naisten parisprinttikaksikko kolkutteli palkintopallisijoja
- Konsta Helenius taas pisteille
- LIV Golf täydentää Viaplayn golf-tarjontaa
- Suomen joukkueet maailmancupiin ja lentomäen
- Unitedista Manchesterin herra
- IS: NBA-fanit hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Las Vegasin osakilpailussa skandaali – molemmt McLarenit hylättiin
- Päivän erikoinen: Viestiä kelkalla
- Ihana nainen rannalla! Kerttu Niskanen esittelee treenattua bikinikroppaansa – katso kuvat
- Päivän erikoinen: Luurankolaji
- Palloliitto palkkasi nuorimpiin maajoukkueisiin uuden päävalmentajan
- Kroppa kunnossa! Kaisa Mäkäräinen uiskentelee bikineissä – katso kuvat
- ”Marsilaisetkin huomaisivat heti VAR:n suosivan Real Madridia” – Barcan puheenjohtajaehdokas laukoo kovilla
- Liiga ottaa käyttöön uuden sinisen kypärän jo perjantaina – Tätä se tarkoittaa!
- Aleksander Barkov juhli tähdistöottelun voittoa