Video: Pasi Rautiainen muistelee: ”Jos sinä olet Uli Hoeness, minä olen Suomen presidentti”

Entinen huippupelaaja Pasi Rautiainen sai 70- ja 80-lukujen vaihteessa soiton, jota ei uskonut todeksi.
Langan toisessa päässä oli saksalaisen FC Bayern Münchenin legendaarinen entinen peluri ja silloinen seurapomo.
– Punainen seinäpuhelin pärräsi ja vastasin siihen. ”Täällä on Uli Hoeness”. Tiesin kyllä, kuka Uli Hoeness oli, mutta sanoin, että soittele myöhemmin, faija on duunireissulla. Sanoin, että jos sinä olet Uli Hoeness, minä olen Suomen presidentti, Rautiainen muisteli Helsingissä pidetyssä tilaisuudessa.
Myöhemmin yhteys Rautiaisten ja Hoenessin välille saatiin, ja Pasi matkusti isänsä kanssa Bayerniin.
– Oli muitakin vaihtoehtoja, mutta sanoin faijalle, että mennään kuitenkin katsomaan nuo Bayernin kuviot. Vedin Klubin putkiverkkarit päälle ja otin copat kainaloon ja mentiin Bayerniin.
– Uli tuli kentälle vastaan, ja se sanoi faijalle, että ei me ajateltu ketään vahvistusta B-junnuihin. No olin kieltämättä vähän maitokasvo ja pikkujäbä, Rautiainen naurahti.
Tuo maitokasvoinen pikkujäbä kuitenkin antoi väkevät näytöt osaamisestaan.
– Menin sitten Klubin verkkareissa näiden MM-kisoista tuttujen jätkien kanssa treenaamaan. Treenasin kaksi kertaa ja sitten ne löi sopimusta pöytään.
Katso video värikkäästä kerronnasta sivun ylälaidasta!
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Mikko Rantasen hirmuvireelle jatkoa – kaatoi yksin Winnipegin
- Carolina haki vierasvoiton Washingtonista
- Florida avasi toisen kierroksen tappiolla
- Oscar Piastrille kolmas peräkkäinen voitto
- McLarenit hallitsivat Miamin sprinttiä – Max Verstappenille paalupaikka
- Kimi Antonelli rysäytti sprintin paalulle Miamissa
- Chelsea teki selvää jälkeä ”suomalaisjoukkueesta”
- Eetu Luostarinen hurjasteli Floridan jatkoon
- Sebastian Aho siivitti Carolinan jatkoon
- Mikko Rantanen siivitti Dallasin kiinni jatkopaikkaan