Oscar Piastrille kolmas peräkkäinen voitto
McLarenin Oscar Piastri tukevoitti asemiaan F1-kuljettajien MM-sarjan kärjessä ottaessaan kauden kolmannen peräkkäisen voittonsa.
Max Verstappen lähti kisaan paalupaikalta McLarenien vaaniessa selkänsä takana. Lähdössä hän pystyi pitämään Lando Norrisin takanaan pakottaen tämän leveäksi ja samalla Norris putosi kuudenneksi.
Piastri hiillosti Verstappenia muutaman kierroksen ennen kuin pääsi hollantilaisesta ohi ja ajoi vakuuttavaan voittoon. Norris taisteli itsensä Verstappenin ohi ja pääsi ajamaan ruutulipulle toisena.
George Russell nappasi kolmannen palkintopallisijan päästyään Verstappenin ohi varikkokäynnin aikana. Verstappen oli lopulta neljäs.
Alex Albon kiidätti Williamsinsa viidenneksi ennen Kimi Antonellia ja Ferrareita Charles Leclercin johdolla. Viimeiset pistesijat menivät Carlos Sainzille ja Yuki Tsunodalle.
Viaplay esittää kaikki F1-tapahtumat suorina lähetyksinä.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Saksan päävalmentaja: ”Olimme 45-50 minuuttia selvästi parempi joukkue”
- Fanit hämillään: Mitä Jose Mourinho on tehnyt Manchester United -tähdelle?
- Kroppa kunnossa! Kaisa Mäkäräinen uiskentelee bikineissä – katso kuvat
- Liigaseuran päävalmentaja seurustelee 17 vuotta nuoremman povipommin kanssa – tuttu Seiskan sivuilta
- Petteri Koponen nakutti 15 pistettä
- Real Madrid-kärki oli haluttu EM-kisojen aikana: ”Sain viisi tai kuusi puhelua päivässä eri paikoista”
- Roope Hintz Dallasin sankari
- Suomi-Tshekki: Rinteen normipäivällä finaaliin
- Veikkausliigassa huima päätöskierros edessä – mestari ja putoaja ratkeavat