Venäjä luottavaisena Leijonien kimppuun Norja-voiton jälkeen: ”Tulos tärkeämpää kuin miltä peli näyttää katsomoon”
Kuva: Getty Images
Venäjä voitti odotetusti Norjan lukemin 4-0 tiistaina ja eteni Leijonia vastaan olympialaisten puolivälieräotteluun.
Tahmeasta alusta huolimatta itänaapuriltamme löytyi tarvittava taso voittoon. Maaleista vastasivat Ilja Kovaltshuk, Aleksei Tereshenko ja Aleksander Radulov kahdesti.
Joukkueen NHL-tähtipakki Andrei Markov summasi joukkueensa pelillistä tilaa voiton jälkeen:
– Ei pidä ajatella, että voitettiin helposti. Vastustaja odotti meidän virheitä, mutta itse puolusti koko joukkueella. Viiden pelaajan puolustusta ei ole niin helppoa murtaa. Me voitimme ja olemme onnellisia, Markov sanoo venäläismedialle.
Mies oli ollut samaa mieltä median arvosteluun joukkueen taktiikasta, jota on haukuttu liian varovaiseksi.
– Mutta tulosta on tullut? Ja se on tärkeämpää kuin miltä taktiikka näyttää katsomoon. Taktiikasta voimme puhua olympiakisojen jälkeen.
Leijonat ja Venäjä iskevät yhteen keskiviikkona klo 14.30 alkaen.
LUE MYÖS:
- Kohtalonotteluita torstaina – miten käy Ruotsin?
- HIFK:n kausi katkolla – miten käy mestareita vastaan?
- Huuhkajilla edessä vuoden ensimmäinen ottelu
- Suomalainen Eduard, 22, on tienannut puolessa vuodessa 100 000 euroa – ”Hyvä fiilis ja hyvä visio”
- Shiffrinin ylivoimaa – yhdeksän kymmenestä!
- Pitkä rupeama päätökseen – suosikkipelaaja vaihtaa mannerta
- HPK passitti Lukon lomille – seuraavaksi Tappara
- NHL-kiekkoa Helsingissä marraskuussa – Sebastian Aho johtotähtenä
- Yksi ulkona, muut katkolla
- Ylivoimaa – Johannes Kläbo voitti kaiken