Veikkausliigaseuran pomo ärähti: ”Ylilyöntejä henkilökohtaisissa asioissa en hyväksy”
Kuva: Juha Tamminen
FC Lahti sijoittui päävalmentaja Toni Korkeakunnaksen johdolla Veikkausliigassa kahdeksanneksi. Sijoitus ei tyydytä perinteikkäässä jalkapallokaupungissa.
Toni Korkeakunnas on valmentanut FC Lahtea kolme vuotta ja teki lokakuun alussa jatkosopimuksen. Jos seuran faneilta olisi kysytty mielipidettä asiaan, ei ”Toke” olisi välttämättä saanut yhtä vankkaa luottamusta.
Kannattajat ovat purkaneet kauden aikana pettymystään Korkeakunnaksen lisäksi toimitusjohtaja Tomi Honkaseen. Seuran puheenjohtaja Mika Halttunen kommentoi tilannetta Etelä-Suomen Sanomille.
– Rakentavaa kritiikkiä tarvitaan aina. Kritiikki on osoitus siitä, että välitetään ja on intohimoa. Nyt on ollut ylilyöntejä henkilökohtaisissa asioissa. Niitä en ymmärrä enkä missään nimessä hyväksy, Halttunen linjasi.
Halttusen mukaan FC Lahden ”päivänselvä” tavoite ensi kaudella on ainakin sarjasijoituksen parantaminen.
– Tavoitteemme on olla kestävästi menestyvä seura ja päästä kansainvälisiin peleihin. Mestaruus – joo, se on totta kai meidän tavoitteemme. Eihän tätä kannattaisi tehdä, jos ei tähdättäisi mahdollisimman hyvään menestykseen. Onko sen aika ensi vuonna? Saa nähdä, me vasta kasaamme joukkuetta.
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- Liverpool luottaa ykkösveskariinsa – pitkä jatkosopimus!
- HIFK:sta tuttu hyökkääjä hakee sopimusta NHL:stä
- Hallitseva mestari Chicago nousi kuilun partaalta: ”Oli vain ihan pakko selviytyä”
- Hongan ja HIFK:n välinen cup-ottelu saatiin pelattua – peli päättyi tasan
- Jesperi Kotkaniemi aiheutti tuskaisia hetkiä joukkuekavereilleen
- Kauhukakara Mario Balotellin vahva vire huomattu– ottajia olisi, seura kieltäytyy myymästä
- Kerttu Niskaselta upea nousu toiseksi – voittaja tarvitsi lääkärihoitoa
- Kimi Räikkönen ajoi ulos heti ensimmäisissä harjoituksissa
- Kimi Räikköstä kovaan sävyyn aiemmin arvostellut brittimedia jakoi vihdoin kehuja suomalaiselle
- Leijonien valmennuksesta vakuutellaan: Selänne mukana Norjaa vastaan