Veikkausliigapelaaja: ”MM-kisat sotkee muun elämän”

FC Interin Tamas Gruborovics on seurannut MM-kisoja tiiviisti, välillä jopa liian tiiviisti.
Moni on hehkuttanut Brasilian MM-lopputurnausta monessa mielessä kaikkien aikojen kisoiksi. Pelit ovat jännittäviä, kansa on saanut uusia tähtiä, eteläamerikkalaiset ovat yllättäneet ja TV välittää entistä hienompia kuvakulmia ja hidastuksia. Tamas Gruborovics nostaa esiin vielä yhden iloisen asian.
– Olen niin tyytyväinen, etteivät ne vuvuzelat soi siellä taustalla koko ajan. Etelä-Afrikan kisoissa sai kärsiä siitä hirveästä äänestä koko ajan. Ovat nämä kisat olleet kokemuksena aivan upeat, ”Grubo” hehkuttaa.
Kisojen taustalla pyörii koko ajan myös Veikkausliiga. Tämä tarkoittaa, etteivät pelaajat voi aivan suvereenisti katsoa jokaista myöhään yöhän kestävää MM-ottelua.
– Ei ole tullut valmennusjohdolta määräyksiä, mutta en minä ainakaan ole kaikkia kello 23 alkavia otteluita katsonut. Aamulla on usein harjoitukset.
– Paljon olen kuitenkin katsonut. Muu elämä tahtoo siinä sivussa mennä aivan sekaisin, pelaaja nauraa.
- ManU-kaatajan tuhkimotarina jatkuu – taas iso päänahka
- Seuraa syksyn urheilutapahtumia televisiosta
- Oliver Lindellille jälleen yli 100 000 euron palkintopotti
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi