Veikkausliigan mitalisti aikoo pistää HJK:n heti kunnon testiin – ”Mennään sinne omalla pelisuunnitelmalla”

Hallitseva jalkapalloliigan Suomen mestari HJK saa vieraakseen sarjan avauskierroksella tamperelaisen, viime kauden kolmosen Ilveksen.
Ilves lähtee kauteen entisestään nuorentuneella joukkueella.
– Saa kauden heti hyvin liikkeelle. Meillä on poikia keillä ei ole vielä Veikkausliigakokemusta, joten he pääsevät heti kokemaan missä mennään, kun kovin mahdollinen mittari tulee vastaan. Sittenhän se nähdään missä oikeasti mennään. Toivotaan, että mennään ihan hyvällä tasolla, Ilveksen kapteeni ja ykkösvahti Mika Hilander sanoi Veikkausliigan sivuilla.
HJK on rakentanut kaudelle 2018 nimekkään ryhmän, jossa on laadun lisäksi leveyttä. Se ei kuitenkaan Ilveksen 34-vuotiasta kipparia huolestuta.
– HJK:lla nyt on aina tuollainen materiaali. Me ollaan pystytty se kotikentällä Tammelassa haastamaan hyvin ja niistä kokemuksista pitää ammentaa voimaa. Telia 5G Areena ei mikään helppo paikka ole vierasjoukkueelle vierailla, mutta ei me lähdetä sinne nöyristelemään. Mennään sinne omalla pelisuunnitelmalla ja toteutetaan se mahdollisimman hyvin, sitten noin 94 minuutin jälkeen näkee mikä se juttu on sinä päivänä ollut, Hilander totesi.
HJK–Ilves pelataan sunnuntaina 8.4. Töölön Telia 5G-areenalla klo 17. Tuo ja Veikkausliigan kaikki muut ottelut ovat katsottavissa suorana lähetyksenä Ruudussa.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Liverpool puristi tärkeän voiton
- Manchester United jatkaa voitoitta
- Tottenham kaatoi Manchester Cityn
- Chelsea murskaava paikalliskamppailussa
- KuPS:lle selkeä tappio Eurooppa-liigassa
- Lähde: Valtteri Bottaksen F1-sopimus varma
- Sami Välimäki ja Oliver Lindell kympin joukkoon DP World Tourissa
- Sarjanousija Leeds aloitti voitolla
- Arsenal kaatoi Manchester Unitedin
- Manchester City aloitti kauden vakuuttavasti
- Seiska: Makwan Amirkhanin veljeä vastaan nostettiin raiskaussyyte – kieltää syyllisyytensä
- HJK:n faniryhmä ryhtyi toimenpiteisiin – rajoittiko poliisi laittomasti liikkumisen vapautta?
- Kuva: Cristiano Ronaldo sai faninsa sekunneissa raivon partaalle
- Sarjanousija Leeds aloitti voitolla
- Arsenal kaatoi Manchester Unitedin
- Cristiano Ronaldo vaatimattomana: ”Olen maailman paras pelaaja ainakin 20 vuoteen”
- Futisjumala Diego Maradona sekoili suorassa TV-lähetyksessä
- Hymy: Suomalainen kohukaunotar avautuu yöstään UFC-tähti Makwan Amirkhanin kanssa – kertoo erikoisesta tunnista
- Joel Pohjanpalon vamman vakavuus salattiin pitkään − ”Oli noin puolen sentin päässä, että urani olisi ollut paketissa”
- Jukka Lehtovaara arvioi TPS:n nykyistä maalivahtia: ”Veskan pitää pystyä kääntämään pelejä”