Veikkausliiga-seura testaa espanjalaispelaajaa: ”Toivon saavani jäädä tänne”

Kahdessa ensimmäisessä Liigacupin ottelussa IFK Mariehamnille osaamistaan näyttänyt espanjalaispuolustaja Ramon Soria toivoo saavansa sopimuksen ahvenanmaalaisten joukkueeseen.
Vasempana laitapuolustajan torstaina FC Interiä vastaan pelannut 25-vuotias Soria on ollut erittäin tyytyväinen näkemäänsä Maarianhaminassa.
– On aina vaikea tulla täysin uuteen joukkueeseen testiin, kun ei tunne pelaajia. Minun täytyy kuitenkin sanoa, että asiat on tehty minulle helpoksi IFK:ssa. Tämä on hyvä joukkue, jossa tunnen oloni hyväksi, Soria sanoi Nya Ålandille.
– Toivon todellakin saavani jäädä tänne. Agentillani on joitain muitakin joukkueita Espanjassa ja ulkomailla tarjolla ellen saa sopimusta IFK:n kanssa. Mieluiten kuitenkin jäisin tänne.
Sorian ja toisen testimiehen Philip Sparrdal Mantillan testijakso on päättynyt, eikä kaksikkoa nähdä maanantain Liigacupin ottelussa Helsingin IFK:ta vastaan. Ratkaisuja sopimusten suhteen IFK tehnee jo lähipäivinä.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi
- Max Verstappen ajoi paalulle Monzassa
- Lukko vahvana Saksassa
- KalPa reiluun voittoon – myös Ilves puhtaalla pelillä
- CHL:ssä toinen peliviikko edessä
- Ryder Cupin joukkueet valittu
- Liverpool kaatoi Arsenalin huippukamppailussa