Vanha kettu iski, nuoret tähdet säestivät – yhteensä seitsemän pistettä!

Toronto Maple Leafs nappasi makean voiton yön NHL-kierroksella, kun joukkue kaatoi Ottawan maalein 3-2. Toronton ykkösketju oli vähintään mielenkiintoinen: konkari Joe Thornton pelasi yhdessä kahden nuoren supertähden kanssa ja jälki oli tuhoisaa.
Thornton sekä ketjukaverit Mitch Marner ja Auston Matthews tehoilivat yhteensä seitsemän tehopistettä, kolmeen tehtyyn maaliin. Jokainen ketjun jäsen teki yhden maalin ja lisäksi Marner syötti kaksi, Thornton yhden ja Matthews yhden.
Vaikka Ottawa hävisi, yksi mielenkiintoinen yksityiskohta voi jäädä historiaan. Ottawan huippulahjakkuudeksi noteerattu Tim Stützle teki ottelussa ensimmäisen NHL-maalinsa.
NHL jatkuu sunnuntaina. Ennakkoon odotettu ottelu pelataan Pittsburghin ja Washingtonin välillä. Monivuotiset kiistakumppanit Sidney Crosbyn ja Alex Ovetskinin johdolla kohtaavat jo kello 19.00 alkavassa ottelussa. V sport -kanavat ja Elisa viihde Viaplay seuraavat tämän huippuottelun kanavillaan.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Liverpool kaatoi Arsenalin huippukamppailussa
- Oscar Piastri vankisti voitolla MM-johtoaan
- McLarenit eturivistä Alankomaiden osakilpailuun
- McLarenit palasivat radoille vahvimmin
- KuPS Konferenssiliigan liigavaiheeseen
- Lisää suomalaisedustusta eurocupeihin
- Valtteri Bottaksen F1-pesti varmistui
- Liverpool puristi tärkeän voiton
- Manchester United jatkaa voitoitta
- Tottenham kaatoi Manchester Cityn