Valtteri Filppula kertoo podcastissa kovasta arvostuksesta Jere Lehtistä kohtaan: ”En pelannut hirveän mielelläni häntä vastaan!”

Jere Lehtinen on edelleen viimeisin NHL:n parhaalle puolustavalle hyökkääjälle jaettavan Selke Trophyn voittanut laitahyökkääjä. Lehtinen voitti palkinnon huimat kolme kertaa.
Valtteri Filppula arvostaa Stanley Cup -voittajakollegaansa Lehtistä todella paljon. Tämä käy ilmi Suplan uudessa Stanley Cup classics -podcastissa.
– Pelaaja, joka tekee aina oikeita ratkaisuja, on aina oikeassa paikassa ja pelaa puolustussuuntaan ja tekee tuhoa toiseen suuntaan. Jere kuuluu siihen kastiin, jota vastaan on äärimmäisen vaikeaa pelata, Filppula sanoo.
Lehtinen pelasi koko NHL-uransa Dallasissa, mutta Filppula arvelee, että halukkaita ottajia olisi varmasti ollut, jos Lehtinen olisi koskaan osoittanut mitään lähtöhaluja.
– Ei ole varmastikaan sellaista jengiä, joka ei haluaisi Jereä omaan joukkueeseensa. Hän on ollut aina pelaaja, jota olen tykännyt katsoa. Hän tekee kovasti hommia molempiin suuntiin. En pelannut hirveän mielelläni häntä vastaan, mutta ihan huikea pelaaja!
Jere Lehtisen otteita Stanley Cupin finaalisarjassa vuodelta 2000 voi katsoa keskiviikkona Viasatilta ja Viaplaysta.
Filppulan pitkä haastattelu on kuunneltavissa Suplassa.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Mikko Rantanen siivitti Dallasin kiinni jatkopaikkaan
- Liverpool juhli Valioliigan mestaruutta
- Floridalle avaustappio
- Patrik Laine joutui katsomoon – Montreal voitti
- Aleksander Barkov loukkaantui
- Arsenal siirsi Liverpoolin mestaruusjuhlia
- Riitta-Liisa Roponen erosi – päivitti nyt tilannettaan
- Florida nappasi kotiedun
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri kolmanteen peräkkäiseen voittoon