Tylyt lähtöpassit: Entinen Man United -pelaaja sai kuulla valmentajalta, ettei häntä enää tarvita – tekstiviestillä!

Hyökkääjä Phil Marsh sai vuonna 2007 kuulla kasvotusten Manchester Unitedin tuolloiselta managerilta Sir Alex Fergusonilta, ettei seuralla ole Marshille enää käyttöä. Marsh jätti Unitedin Cristiano Ronaldon ja Wayne Rooneyn kaltaisten tähtien ajaessa hänen edelleen.
Sen jälkeen Marsh pelasi Blackpoolissa, Forest Green Roversissa sekä Salford Cityssä ennen kuin siirtyi viime kaudeksi Walesin kakkosdivisioonan puoliammattilaisseuraan Rhyliin.
Hän arvostaa yhä Fergusonin suorasukaisuutta viimeisimpien lähtöpassiensa takia. Ne olivat kaikkea muuta kuin suoraselkäiset.
Rhylin ensi kauden manageri Eddie Maurice ilmoitti tällä viikolla tylysti Marshille tekstiviestillä, ettei tätä enää tarvita.
– Se ei ole ensimmäinen kerta kun minut on vapautettu, mutta se on todellakin ensimmäinen kerta kun se on tapahtunut tällä tavoin, Marsh sanoi BBC Sportille.
– On kyse säädyllisyydestä. Asiat ovat huonosti, kun he eivät voi edes soittaa.
Marsh julkaisi keskustelun kaksi viestiä Twitterissä. Jos alla oleva kuva ei aukea, katso se täältä.
– Olisin kunnioittanut heitä enemmän jos he olisivat kutsuneet minut paikalle kasvotusten, mutta sain vain tekstiviestin – olin shokissa. Se on oikeasti todella paha asia.
Marshin mukaan myös muut Rhylin pelaajat ovat saaneet samanlaisia tekstiviestejä, vastanneet siihen viestillä ja julkaisseet sen jälkeen keskustelun sosiaalisessa mediassa.
– Olin ryhmämme viimeinen joka sai viestin, joten tekstasin takaisin Eddielle, kieli poskessa, eikä hän vastannut, Marsh kertoi.
Marsh halusi perustella, miksi julkaisi viestit somessa.
– Ihmiset mieltävät jalkapalloilijat hemmotelluiksi, joten päätin twiitata tekstin osoittaakseni millaista se voi alemmilla sarjatasoilla olla. Vastaanotto on ollut melko sympaattinen.

TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Suomalaisjoukkueille hyvä arpaonni eurocupeissa
- Scottie Scheffler The Openin valtias – Oliver Lindellille loistava sijoitus
- Oliver Lindell loistavissa asemissa The Openin päätöskierrokselle
- Oliver Lindell eteni upeasti jatkoon The Openista
- HJK esitti uskomattoman nousun Konferenssiliigassa
- NHL:n otteluohjelma on julkaistu
- NHL-kausi alkaa kolmella ottelulla
- Suomalaisjoukkueilla surkea startti europeleihin
- F1:ssä pamahti uutispommi – Red Bull -pomolle kenkää
- NHL:n runkosarjaan enemmän pelejä
- Suomalainen NHL-tähti jätti fitnessmallirakkaansa neljän vuoden yhdessäolon jälkeen – ”Oliko vika minussa?”
- Meininki kuin Salatuissa elämissä! – Seiska: Suomalainen NHL-tähti iski exänsä isosiskon!
- Näin paljon CHL:n voittaja kuittaa – ”Palkintoraha vaikuttaa sarjan arvostukseen paljon”
- Seiska: Jere Karalahti nukkuu jo yönsä uuden rakkaansa vierellä – tässäkö vahvistus? Katso kuva
- Eero Markkanen ei jatka Madridissa – huumoripitoinen kuittaus ylipainoväitteisiin
- HJK esitti uskomattoman nousun Konferenssiliigassa
- Kroppa kunnossa! Kaisa Mäkäräinen uiskentelee bikineissä – katso kuvat
- ”Liian isot tissit!” – Tämä superseksikäs kehätyttö väittää saaneensa kenkää liian uhkeiden muotojensa vuoksi
- Rakastetuin ja vihatuin – tässä Suomen ylivoimainen urheilubrändi
- Seiska: Jere Karalahden uusi rakas selvisi – ”Lanteikas, kaunis blondi”