Tuomas Sammelvuolle uusi askel uralla – ”Erittäin iso juttu minulle”

Kuva: Getty Images
Lentopallomaajoukkueen päävalmentaja Tuomas Sammelvuo ryhtyy myös seuravalmentajaksi. Hän on tehnyt yhden vuoden sopimuksen Venäjän Superliigassa pelaavan Kuzbass Kemerovon kanssa.
Kemerovossa pelaa Suomen maajoukkueesta tuttu libero Lauri Kerminen ja Sammelvuon mukana seuran valmennustiimiin liittyy maajoukkueen italialainen kakkosvalmentaja Nicola Giolito. Kemerovo sijoittui päättyneessä liigassa kahdeksanneksi.
– On erittäin iso juttu minulle lähteä Venäjälle valmentamaan ja päästä tekemään töitä huippuseurassa. Olen varma, että se kehittää minua valmentajana eteenpäin, Sammelvuo sanoo.
– Minun pitää ja haluan ehdottomasti myös syventää venäjän kielen taitoani, jotta pystyn luomaan läheisen kontaktin pelaajiin ja seuraan.
– Giolito hoitaa Kemerovossa kakkosvalmentajan tehtävien lisäksi fysiikkavalmentajan postin. Se on hänelle tuttua hommaa, sillä hän on toiminut näin aina Venäjällä olleessaan. Minulle on tietysti erittäin tärkeää, että mukana on tuttu kaveri. Hän puhuu myös sujuvaa venäjää.
– Samalla tämä tarkoittaa sitä, että Giolito on seuran tehtävissä heinäkuusta lähtien koko kauden ajan ja tarvitsemme maajoukkueeseen uuden kakkosvalmentajan syksyn jaksolle. Se on taas hieno mahdollisuus uudelle ihmiselle ja myös meille maajoukkueessa. Pieni muutos ja hiukan uudet ideat ovat aina tervetulleita, Sammelvuo sanoo.
– Kermisen pelaaminen samassa joukkueessa on loistava asia maajoukkueen kannalta. Meillä on kokonainen vuosi aikaa kehittää Latea ja puhuimmekin jo hänen kanssaan muutamista muutoksista, jotka veisivät miestä eteenpäin ikuisen kehittymisen polulla.
Lähde: Lentopalloliitto
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Oliver Kapanen avasi maalitilinsä NHL:ssä
- NHL-kausi käynnistyi – heti suomalaisosumia
- CHL:ssä vielä 14 pudotuspelipaikkaa auki
- George Russell voittoon Singaporessa – McLaren varmisti merkkimestaruuden
- George Russell paalulle Singaporessa
- Teemu Pukki debytoi Viaplayn studiossa
- KuPS aloitti Konferenssiliigan tasapelillä
- NHL alkaa ensi viikolla – kaikki maailman parhaasta kiekkoliigasta vain Viaplayssa
- Viaplaylla kova kattaus KuPS:n Konferenssiliigan avaukseen
- Arsenal voittoon
- Liiga ottaa käyttöön uuden sinisen kypärän jo perjantaina – Tätä se tarkoittaa!
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!
- Kumpi nappaa Chelsean? Baseball-tykooni vai kemisti?
- Video: HIFK:lta uusi kannatusbiisi – tältä se kuulostaa
- Huippupituushyppääjä lopettaa uransa: ”Putosin Valioliigasta kolmosdivariin”
- Huomenna Helsingissä nähdään poikkeuksellinen koripallotapahtuma
- Seiska: Jere Karalahden uusi rakas selvisi – ”Lanteikas, kaunis blondi”
- Suomalainen NHL-tähti jätti fitnessmallirakkaansa neljän vuoden yhdessäolon jälkeen – ”Oliko vika minussa?”
- Tshekki on voittanut kolme edellistä MM-kohtaamista
- Aino-Kaisa Saarista ahdisteltiin autossa: ”Yritti pussailla ja vaikka mitä”