TPS-legenda: ”Thiago Silva on kisojen paras toppari”

Turun Palloseurassa 200 liigaottelua pelannut, uransa kauteen 2011 lopettanut kovaotteinen toppari Jarno Heinikangas seuraa Brasilian MM-kisoja suurella mielenkiinnolla. Argentiinaa kannattavalla miehellä on selkeä näkemys kisojen parhaasta puolustajasta.
– Kisoissa on monta hyvää puolustuspään pelaajaa, mutta kyllä Brasilian kapteeni Thiago Silva on selkeästi ylitse muiden, Heinikangas sanoo.
Thiago Silvalla on Heinikankaan mukaan henkisiä ominaisuuksia, joilla hän tekee eron muihin huippupuolustajiin.
– Hän on moderni keskuspuolustaja, joka pelaa suurella itseluottamuksella. Tuntuu, että hän ottaa ajoittain turhankin isoja riskejä, mutta todella harvoin ne kostautuvat. Mies tekee äärimmäisen vähän virheitä, Heinikangas sanoo.
- ManU-kaatajan tuhkimotarina jatkuu – taas iso päänahka
- Seuraa syksyn urheilutapahtumia televisiosta
- Oliver Lindellille jälleen yli 100 000 euron palkintopotti
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi