TPS-legenda: ”Thiago Silva on kisojen paras toppari”

Turun Palloseurassa 200 liigaottelua pelannut, uransa kauteen 2011 lopettanut kovaotteinen toppari Jarno Heinikangas seuraa Brasilian MM-kisoja suurella mielenkiinnolla. Argentiinaa kannattavalla miehellä on selkeä näkemys kisojen parhaasta puolustajasta.
– Kisoissa on monta hyvää puolustuspään pelaajaa, mutta kyllä Brasilian kapteeni Thiago Silva on selkeästi ylitse muiden, Heinikangas sanoo.
Thiago Silvalla on Heinikankaan mukaan henkisiä ominaisuuksia, joilla hän tekee eron muihin huippupuolustajiin.
– Hän on moderni keskuspuolustaja, joka pelaa suurella itseluottamuksella. Tuntuu, että hän ottaa ajoittain turhankin isoja riskejä, mutta todella harvoin ne kostautuvat. Mies tekee äärimmäisen vähän virheitä, Heinikangas sanoo.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Valioliigasta karmea suru-uutinen – Diogo Jota menehtyi traagisesti
- Oliver Lindell upeasti golfin major-turnaukseen
- NHL:n varaustilaisuus suomalaisittain surullista katsottavaa
- Lando Norris voittoon – Max Verstappenille katastrofi
- McLarenit ja Ferrarit kärkipaikoille Itävallassa
- McLarenit dominoivat Itävallan harjoituksia
- Valtteri Bottaksesta tärähti kutkuttava huhu
- NHL:n varaustilaisuuden varausjärjestys selvillä
- Suomalaisjoukkueiden ensimmäiset vastustajat eurokentillä selvillä
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin