Toronto erotti päävalmentajansa

NHL-seura Toronto Maple Leafs on antanut potkut päävalmentaja Randy Carlylle, seura tiedotti tiistaina.
Toronto pelasi kauden ensimmäisen puoliskon ailahtelevasti. Joukkue on neljäntenä Atlantin divisioonassa. Seuran johtoporras näki, että pelillisen vireen parantamiseksi joukkueessa täytyi tehdä iso muutos.
– Haluan kiittää Randya hänen kaikesta kovasta työstään ja omistautumisesta, Toronton toimitusjohtaja David Nonis sanoi seuran julkaisemassa tiedotteessa.
– Ei ole koskaan helppo päätös kun vaihdetaan johtajaa, mutta joukkueemme ei ajautunut oikeaan suuntaan ja mielestämme välitön muutos oli tarvittava, Nonis jatkoi.
Maple Leafsin valmennusvastuun seuraavassa ottelussa keskiviikkona ottavat apuvalmentajat Peter Horachek ja Steve Spott. Vastaan asettuu tuolloin Washington Capitals.
Torontossa pelaa suomalaishyökkääjä Leo Komarov.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Seuraa syksyn urheilutapahtumia televisiosta
- Oliver Lindellille jälleen yli 100 000 euron palkintopotti
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi
- Max Verstappen ajoi paalulle Monzassa