Toimittaja paljastaa: kaksi huippupelaajaa halusi valmentajan ulos NHL-seurasta – onnistuivat uhkailemalla
Kuva: Getty Images
Detroit Red Wingsin huippupelaajat Henrik Zetterberg ja Pavel Datsjuk eivät kaihtaneet keinoja saadakseen valmentaja Mike Babcockin ulos seurasta.
Toronto Sunin toimittaja Steve Simmons kertoo mielipidekirjoituksessaan Zetterbergin ja Datsjukin kiristäneen seurajohtoa valmentajavalintaan liittyen.
– Kauden päätöshaastatteluissa useana vuotena Zetterberg ja Datsjuk kertoivat seurajohdolle, etteivät tee jatkosopimusta Detroitin kanssa, jos Babcock jatkaa.
Babcock, 53, toimii Kanadan päävalmentajana 17. syyskuuta alkavassa maailmancupissa. NHL:ssä hän koutsaa Toronto Maple Leafsia. Hän siirtyi seuraan Detroista viime vuoden keväällä.
Zetterberg edustaa edelleen Detroitia, Datsjuk sen sijaan siirtyi täksi kaudeksi KHL:ssä pelaavaan SKA:han.
LUE MYÖS:
- NHL-kiekkoa Helsingissä marraskuussa – Sebastian Aho johtotähtenä
- Yksi ulkona, muut katkolla
- Ylivoimaa – Johannes Kläbo voitti kaiken
- Ei menestystä hallissa – Murto ja Pulli kärkikympin ulkopuolella
- Minkkisen loistava kausi jäi ilman kruunua
- Pellegrino sanoi hyvästit – voittamalla!
- Pelicans ja Ässät vahvoilla – iso voitto HIFK:lle
- Kotimaisen jalkapallokauden ensimmäinen pytty jäi Turkuun
- Jännittäviä hetkiä NBA:ssa – tuleeko lisää joukkueita?
- Kolmien olympialaisten kävijä sanoi hyvästit