Kesäkuussa SM-liigan parhaaksi valmentajaksi kruunattu, mutta lokakuun alussa KooKoosta yllätyspotkut saanut Jouko Myrrä on ollut viime viikkoina kuumien valmentajaspekulaatioiden keskiössä.

Nyt kokenut kiekkomies paljastaa Ilta-Sanomille totuuden kulisseissa velloneiden huhujen takaa.

SM-liigassa on käynyt alkukaudella kova tuuli, kun sekä Tappara että HIFK joutuivat vaihtamaan päävalmentajiaan. Tapparassa Kari Jalonen päätti uransa yllättäen, ja HIFK puolestaan antoi lähtöpassit Olli Jokiselle. Kummankin jättiseuran kohdalla vapaana olleen Myrrän nimi nostettiin välittömästi esiin.

Jatkoaika-sivusto ehti jopa uutisoida, että monet Tapparan pelaajat olisivat toivoneet nimenomaan Myrrää kirvesrintojen uudeksi käskijäksi.

Myrrä ampuu Ilta-Sanomien haastattelussa huhut kuitenkin suoraan alas.

Lue täältä tuoreimmat kiekkouutiset: Arvokisat.com – Jääkiekko

Puhelin ei soinut – taustalla painava taloudellinen syy

Kun Tappara päätyi lopulta Fredrik Norrenaan ja HIFK Tommi Miettiseen, moni ihmetteli, miksei tuoretta vuoden valmentajaa nähty kummankaan penkin takana.

Myrrän mukaan kummastakaan seurasta ei oltu häneen missään vaiheessa yhteydessä, eikä pelaajien toiveista ole kantautunut tietoa hänen korviinsa.

– Ei oltu. Olen saanut viettää ihan rauhassa hiljaiseloa täällä Tampereella, Myrrä kuittaa IS:lle.

Syy hiljaisuuteen löytyy suoraan sopimuspaperista. Myrrän rahakas sopimus KooKoon kanssa ulottuu aina kevääseen 2028 saakka. Loppukauden mittainen pätkäpesti toisessa seurassa olisi ollut hänelle taloudellisesti täysin järjetön ratkaisu.

– Jos otan toisen pestin vastaan, niin silloin palkanmaksuvelvoite loppuu. Tuossa tapauksessa sopimus pitää purkaa ensin, Myrrä avaa tilanteen juurta jaksaen.

  • Pitkä sopimus: KooKoo maksaa Myrrälle palkkaa kevääseen 2028 asti, ellei sopimusta pureta yhteisymmärryksessä uuden työnantajan löytyessä.
  • Katse tulevaisuudessa: Myrrä painottaa haluavansa yhä valmentaa ja uskoo, että hänellä on paljon annettavaa Suomi-kiekolle tai vaihtoehtoisesti Euroopan kaukaloihin.

LUE MYÖS: