Tim Sparv: ”Brentford on hieno seura”

Englannin Championshipissa pelataan keskiviikkona päätöskierros ja yksi suurimmista mielenkiinnon kohteista on ottelu Brentford – Barnsley.
”Suomalaisottelun” panokset ovat kovat Brentfordin taistellessa vielä suorasta noususta ja Barnsleyn säilymisestään. Huuhkajien kapteeni Tim Sparv seuraa erityisen tarkasti Brentfordia ja syykin on selvä: Brentfordilla ja Sparvin FC Midtjyllandilla on sama omistaja.
– Matthew Benham tuli samaan aikaan sisään kuin minä FC Midtjyllandiin. Olin aikoinani ensimmäinen pelaaja, jonka hän hankki Midtjyllandille. Siinä on aika hauska sattuma, Sparv muistelee Suplan Week of Football -podcastissa.
– Brentford on seura, jota seuraan tosi paljon, koska meillä on tällainen yhteinen linkki.
Brentfordilla ei suora nousu ole enää omissa käsissä joukkueen komean voittoputken katkettua viime ottelussa.
– Heillä oli hieno mahdollisuus mennä West Bromwichin ohi, mutta eivät ottaneet sitä. Näyttää siltä, että joukkue saa yrittää nousta Premier Leagueen playoffsien kautta., mikä on aina hankalaa.
– Brentford on hieno joukkue. Niillä ei ole lähellekään isoin budjetti Championshipissa mutta ne löytävät sellaisia pelaajia, joita muut joukkueet eivät löydä halvemmalla hinnalla, Sparv kehuu.
Championship-kauden päätöskierrosta pääsee seuraamaan suorana Viaplayn kautta.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Ryder Cupin joukkueet valittu
- Liverpool kaatoi Arsenalin huippukamppailussa
- Oscar Piastri vankisti voitolla MM-johtoaan
- McLarenit eturivistä Alankomaiden osakilpailuun
- McLarenit palasivat radoille vahvimmin
- KuPS Konferenssiliigan liigavaiheeseen
- Lisää suomalaisedustusta eurocupeihin
- Valtteri Bottaksen F1-pesti varmistui
- Liverpool puristi tärkeän voiton
- Manchester United jatkaa voitoitta