Tehosentteristä puolustavaksi keskushyökkääjäksi: ”Lähes joka vaihto Lemieux´ia ja ”ysiysiä” vastaan”

NHL-kaukaloissa erinomaisesti menestynyt Christian Ruuttu joutui vaihtamaan roolia uransa aikana. Buffalossa alkuvuosina Ruuttu oli tuloksentekoketjujen vakiomies ja pisteitä syntyikin todella hyvin.
Pari pelaajakauppaa johti roolin muutokseen – uuteen, puolustavampaan rooliin Ruuttu sopeutui nopeasti.
– Menin joka vuosi pelaajana eteenpäin. Roolini alkoi muuttua. Phil Housleyn treidi, johon minunkin piti alun perin kuulua, antoi takapakkia. Kun meillä oli sen jälkeen Turgeon ja Dale Hawerchuk, jouduin ottamaan puolustavan sentterin roolin heidän kanssaan, Ruuttu kertoi Stanley Cup Classics-podcastissa.
– Yli- ja alivoimapelaamiseni jatkui edelleen, mutta jouduin pelaamaan lähes joka vaihdon Lemieux’ta ja ”ysiysiä” vastaan. Se oli vähän erilaista. Hyökkäysvoittoinen ajattelutapa vaihtui passiivisempaan peliin, vaikka ideana oli, että pystymme kääntöhyökkäyksillä pyrimme tekemään maaleja viidellä viittä vastaan. Enemmän se meni siihen, että olin päällystakin roolissa.
Kysymykseen siitä, miltä uusi rooli tuntui, Ruuttu antoi vastauksen, joka muistuttaa siitä, millainen NHL-maailma on: se tehdään, mikä sanotaan.
– Ei siinä ollut mitään. Kakkoskoutsin mielestä Turgeon ja Hawerchuk eivät pystyneet puolustamaan samalla tavoin kuin minä. Se oli ihan selviö. Dalella oli vielä enemmän pisteitä kuin minulla. Teet sitä työtä, mitä käsketään ja siitä sinulle maksetaan.
NHL palaa koronatauolta elokuun alussa. Ottelut ovat nähtävissä V Sport -kanavilla sekä Viaplayn kautta.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi
- Max Verstappen ajoi paalulle Monzassa
- Lukko vahvana Saksassa
- KalPa reiluun voittoon – myös Ilves puhtaalla pelillä