Teemu Pukin seurajoukkue hävisi Eurooppa-liigan karsintaottelunsa – protesti lähdössä vetämään

Tanskalaista Bröndbyä edustava suomalaishyökkääjä Teemu Pukki joutui pettymään torstai-iltana.
Bröndby hävisi kreikkalaiselle Panathinaikosille 0-3-lukemin Eurooppa-liigan viimeisen karsintakierroksen avausosassa.
Outoa ottelussa oli, että Bröndbyltä lensi peräti kaksi pelaajaa suihkuun punaisella kortilla. Ensin laitapakki Svenn Crone sai toisen varoituksensa jo 33. peliminuutilla. Toisen jakson alussa vierailijoiden taival vaikeutui entisestään, kun Frederik Ronnow lensi suihkuun suoralla punaisella.
Bröndbyssä ei sulateta Ronnowin ulosajoa, sillä monen näkemyksen mukaan rike ei missään nimessä ollut suoran punaisen arvoinen. Seuran päävalmentaja Troels Bech sanoi ottelun jälkeen seuran tekevän protestin Euroopan jalkapalloliitolle Uefalle.
Myös suomalaiskärki Pukki sanoi mielipiteensä asiaan liittyen.
– Ronnow pelasi palloa. Se oli tiukka ratkaisu tuomarilta, Pukki sanoi Bröndbyn sivuilla.
Myös Panathinaikosin riveissä pelaa suomalaispelaaja, keskikentän Robin Lod. Hän ei kuitenkaan saanut minuutteja torstaina.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Valtteri Bottaksen F1-pesti varmistui
- Liverpool puristi tärkeän voiton
- Manchester United jatkaa voitoitta
- Tottenham kaatoi Manchester Cityn
- Chelsea murskaava paikalliskamppailussa
- KuPS:lle selkeä tappio Eurooppa-liigassa
- Lähde: Valtteri Bottaksen F1-sopimus varma
- Sami Välimäki ja Oliver Lindell kympin joukkoon DP World Tourissa
- Sarjanousija Leeds aloitti voitolla
- Arsenal kaatoi Manchester Unitedin