Tasatyönnöllä koko sprinttifinaalin lykkinyt ruotsalaishiihtäjä hämmästytti kilpakumppaneita: “Ilmeisesti ei halunnut mitalia”
Kuva: Getty Images
Hiihdon MM-karkelot alkoivat toden teolla Oberstdorfissa torstaina perinteisen hiihtotavan sprinteillä. Miesten kisassa Norja otti kolmoisvoiton Johannes Hösflot Kläbon johdolla. Finaalierässä suurta hämmennystä aiheutti Ruotsin Oskar Svenssonin suksivalinta.
Svensson starttasi finaaliin vapaan hiihtotavan välineillä, siis ilman pitovoiteita. Hän jäi nousuissa auttamattomasti kilpakumppaneistaan ja tuli maaliin finaalin viimeisenä yli 20 sekuntia Kläbon jälkeen. Svensson kertoi olleensa täysin luottavainen tasatyöntötaktiikan toimivuudesta. Se osoittautui kuitenkin mahdottomaksi Oberstdorfin sprinttibaanalla.
– Suunnitelmani oli pitkään siirtyä tasatyöntöön finaalissa ja tunsin olevani varma päätöksestä. Lopulta se oli täysin väärä, ja olen todella pettynyt itseeni, Svensson päivitteli kisan jälkeen Sportbladetille.
– Olin aivan vakuuttunut, että se olisi parempi taktiikka. Olimme testanneet sitä paljon, ja silloin se toimi aina hyvin, hän jatkoi.
Ruotsalaisen yllättävä ratkaisu ihmetytti kanssakilpailijoita. Välierävaiheessa karsiutunut Norjan Emil Iversen seurasi touhua hämmentyneenä.
– Se oli todella outo valinta. Tasatyöntö tällaisella raskaalla radalla on minun mielestäni hyvin outoa. Ilmeisesti hän ei halunnut mitalia, Iversen sanoi.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Tämä jos jokin on poikkeuksellista: Mestis-seuran uusi päävalmentaja on vasta 24-vuotias
- Megatähti Aleksander Ovetshkinille vastuuta
- Susijengin jäljillä: Bilbao hiljeene
- Pahasti itseään kolhinut englantilaislumilautailija vielä rinteeseen?
- Iivo ja Kerttu Niskanen jäivät kauas kärjestä – ”Vähän vaikeampi päivä”
- Komarov hyökkää Leijonien ykkösketjussa – katso kentälliset
- Ranska ja Kanada 1-1 tasatilanteessa
- Ruotsi pitää oven auki NHL-pelaajille
- Hollanti puolivälieriin viime hetken osumalla