Tapparaan palannut mestarivalmentaja: ”Pyritään voittamaan sarja”

Tapparan päävalmentajaksi palannut Jussi Tapola vieraili Suplan Liiga-podcastin uusimmassa jaksossa. Tapola naulaa haastattelussa Tapparan tavoitteet korkealla – ymmärrettävästi, sillä viime vuosien Tappara on pelannut vain ja ainoastaan mestaruudesta.
– Sen takia tätä hommaa tehdään, että oltaisiin parhaita ja pyritään voittamaan sarja. Se on vielä unelma ja kauaskantoinen tavoite, Tapola kertoo Liiga-podcastissa.
– Ei meillä ole syytä alkaa himmailla ja asettaa muita tavoitteita. Se, että pystyy menestymään, on monen asian summa, ja minä olen ollut onnekas, että olen päässyt hyvään organisaatioon, minulla on ollut hyviä pelaajia ja valmentajakavereita ja hyvä organisaatio tukena.
Tapola muistuttaa haastattelussa, ettei mitään ratkaista ennen kautta. Pelit ovat vielä pelaamatta.
– Kaikki lähtevät samalta viivalta ja kaikilla on yhtäläinen mahdollisuus voittaa jotain. Jokainen kausi on oma kautensa ja vaikka mikä historia olisi takana, niin meidän joukkueemme ei ole ottanut vielä yhtään voittoa, Tapola sanoi Liiga-podcastissa.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Ryder Cupin joukkueet valittu
- Liverpool kaatoi Arsenalin huippukamppailussa
- Oscar Piastri vankisti voitolla MM-johtoaan
- McLarenit eturivistä Alankomaiden osakilpailuun
- McLarenit palasivat radoille vahvimmin
- KuPS Konferenssiliigan liigavaiheeseen
- Lisää suomalaisedustusta eurocupeihin
- Valtteri Bottaksen F1-pesti varmistui
- Liverpool puristi tärkeän voiton
- Manchester United jatkaa voitoitta