Tanskan sankari: “Emme antaneet periksi”

Tanska aiheutti yhden MM-kisojen paukuista kaatamalla Tshekin rangaistuslaukauksilla 4-3. Vielä merkittävämmäksi voiton teki se, että Tanska nousi lopussa kahden maalin takaa tasoihin.
Joukkueen suuri sankari oli 3-3-osuman vain 53 sekuntia ennen loppusummeria iskenyt Patrick Bjorkstrand.
– Näin että Jannikilla [Hansen] oli kiekko hallussaan ja sitä vain yrittää ajaa maalilla. Pienellä onnella Morten Madsen sai kiekon, syötti minulle ja minä panin sen sisään. Pieniä asioita, mutta tuossa vaiheessa peliä sitä pyrkii maalille, jossa tapahtuu, Bjorkstrand kertasi maaliaan BT:lle.
Nousu 1-3:sta tasoihin kertoo Bjorkstrandin mukaan jotain Tanskan joukkueesta.
– Siitä näkee joukkueen moraalin, puhuimme siitä erityisesti tshekkejä vastaan. Jos he pääsevät johtoon, meidän pitää vain tehdä edelleen töitä. Peli näytti hyvältä, emme antaneet periksi. Se oli minusta ottelun kohokohta – emme antaneet periksi, vaikka jäimme tappiolle. Pidämme päämme pystyssä ja tästä pelistä voimme ottaa monta asiaa mukaamme jatkoon.
Voitto oli Tanskalle kaikkien aikojen ensimmäinen Tshekistä, mutta Bjorkstrand ei liikoja silti halunnut korostaa yhtä ottelua.
– Tämä on tapaus Tanskan jääkiekolle. Se merkitsee kuitenkin vähän kun olemme nyt MM-kisoissa ja meillä on muitakin odotuksia kuin voittaa yksi vastustaja.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Suomalaismiehillä epäonnea sprinttikilpailussa
- Ukko-Pekka Luukkonen torjui Buffalon voittoon
- Suomalaishiihtäjiltä hieno onnistuminen parisprintissä
- Kolme suomalaista maalinteossa NHL:ssä
- Huuhkajat taipui EM-karsinta-avauksessa
- Huuhkajien miehistö Tanskaa vastaan valittu
- Huuhkajien EM-karsinnat käynnistyvät – ”Ainut tavoite on päästä kisoihin”
- Veikkausliigan supertähti sai yllättävän vastaanoton kasvattajaseuransa faneilta – ”Jäi kyllä ikuisesti mieleen”
- Dortmundista Veikkausliigaan siirtynyt pelasi supertähtien kanssa – ”Kyllä sen näki, että heillä on lahjakkuutta”
- Connor McDavid ylitti huiman rajapyykin
- Dortmundista Veikkausliigaan siirtynyt pelasi supertähtien kanssa – ”Kyllä sen näki, että heillä on lahjakkuutta”
- Veikkausliigalegenda joutui lopettamaan vasten tahtoaan – ”Niin kuin avioliitto, niin tarvitsee kaksi, että se toimii”
- Miro Heiskanen ylsi harvinaiseen saavutukseen – Patrik Laine loistaa sentterinä
- Suomen joukkue Salpausselälle valittu – Iivo Niskanen ja Krista Pärmäkoski mukana