Sydänkohtaus kesken leikkauksen – Sveitsin jääkiekkomaajoukkueen entinen päävalmentaja kuollut
Kuva: Getty Images
Vuosikymmeniä näkyvässä roolissa sveitsiläisessä jääkiekossa ja kahteen otteeseen myös Sveitsin maajoukkueen päävalmentajana toiminut Simon Schenk on kuollut. 73-vuotiaan Schenkin poismenosta vappuyönä kertoi sveitsiläislehti Blick.
Schank oli kärsinyt jo vuosia sydänvaivoista ja takana oli jo yksi operaatio vuonna 2017. Nyt lääkäreiden kehotuksesta oli pakko kuitenkin tehdä uusi leikkaus ja tämä koitui kohtalokkaaksi Schenkin saatua sydänkohtauksen kesken operaation ja menehtyneen viime yönä pian tämän jälkeen.
Schenk tarttui Sveitsin peräsimeen ensi kertaa jo vuonna 1985 ja johdatti maan vuotta myöhemmin silloin vain kahdeksan maan kesken pelattuun MM-kisojen A-sarjaan. Seurajoukkuerupeaman jälkeen Schenk palasi maajoukkueen vaihtopenkin taakse kahdeksi vuodeksi 1995-97.
Tämän jälkeen Schenk toimi kaksi vuosikymmentä urheilujohtajan ja markkinointijohtajan tehtävissä sekä ZSC:ssä että GCK-Lionsissa aina ensimmäiseen sydänoperaatioonsa saakka.
LUE MYÖS:
- MM-kisojen alkuun enää kaksi päivää – tässä Leijonien ketjut
- San Antonion supertähti dominoi
- Buffalo tasoitti voitot, Vegas iski jatkoajalla
- Kanadalle jymyvahvistus – Suomi ja Kanada kilpavarustelevat
- Oklahoma City jatkoi puhtaalla pelillä – Lakers ulos
- Coloradolle mehevä voitto
- Tottenhamin tuska jatkuu – karvas tasapeli
- Seiskapeliin mennään – Tappara ja KooKoo tarjoilevat koko rahan edestä
- Urheilucast: Liigan suurseura Ville Heinolan perässä – neuvottelut loppusuoralla!
- Kalenteri esiin! Näin Leijonat pelaa jääkiekon MM-kisoissa 2026