Sydänkohtaus kesken leikkauksen – Sveitsin jääkiekkomaajoukkueen entinen päävalmentaja kuollut

Vuosikymmeniä näkyvässä roolissa sveitsiläisessä jääkiekossa ja kahteen otteeseen myös Sveitsin maajoukkueen päävalmentajana toiminut Simon Schenk on kuollut. 73-vuotiaan Schenkin poismenosta vappuyönä kertoi sveitsiläislehti Blick.
Schank oli kärsinyt jo vuosia sydänvaivoista ja takana oli jo yksi operaatio vuonna 2017. Nyt lääkäreiden kehotuksesta oli pakko kuitenkin tehdä uusi leikkaus ja tämä koitui kohtalokkaaksi Schenkin saatua sydänkohtauksen kesken operaation ja menehtyneen viime yönä pian tämän jälkeen.
Schenk tarttui Sveitsin peräsimeen ensi kertaa jo vuonna 1985 ja johdatti maan vuotta myöhemmin silloin vain kahdeksan maan kesken pelattuun MM-kisojen A-sarjaan. Seurajoukkuerupeaman jälkeen Schenk palasi maajoukkueen vaihtopenkin taakse kahdeksi vuodeksi 1995-97.
Tämän jälkeen Schenk toimi kaksi vuosikymmentä urheilujohtajan ja markkinointijohtajan tehtävissä sekä ZSC:ssä että GCK-Lionsissa aina ensimmäiseen sydänoperaatioonsa saakka.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Oliver Lindellille jälleen yli 100 000 euron palkintopotti
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi
- Max Verstappen ajoi paalulle Monzassa
- Lukko vahvana Saksassa