Superpesiksen moninkertainen lyöjäkuningas I-P:lle: ”Pitää elää hetkessä, vaikka ei tämä hääviä ole”
Superpesiskauden aloitus heinäkuussa on viimein varmistunut ja tämä on ilouutinen myös nelinkertaiselle lyöjäkuninkaalle Jukka-Pekka Vainionpäälle. Jymy-Jussien supertykki myöntää kuitenkin Ilkka-Pohjalaisen haastattelussa, että kevät ei ole ollut helppo.
Koronarajoitukset ovat vaikuttaneet paitsi pelillisesti myös ihan normaalielämään.
– Normaali arki olisi paljon mukavampaa, ja pelitkin olisivat jo käynnissä. Mutta tälle ei voi mitään. Pitää vain osata elää tässä hetkessä, vaikka ei tämä hääviä ole.
– Varmasti on hyvä ratkaisu, että urheilu alkaa pyöriä ja pikku hiljaa siirrymme normaaliin, mutta tilanne ei ole ohi. On kiva päästä pelaamaan, mutta terveys on tärkein tässäkin asiassa, Vainionpää painottaa.
Kauden alku siirtyi ja hankala tilanne on pakottanut pelaajatkin tulemaan vastaan palkkioissaan.
– Nämä eivät ole helppoja asioita seuroille, pelaajille tai katsojille, Vainionpää linjaa.
Vainionpää on voittanut lyöjäkuninkuuden vuosina 2014, 2016, 2018 ja 2019.
– Vaikea on sanoa, juhlinko viidennettä syksyn päätteeksi. Se riippuu siitä, saanko heti juonen päästä kiinni. Siihen on mahdollisuuksia, mutta pitää pelata onnistunut kausi joukkueen kanssa. En kuitenkaan koe, että se on niin tärkeä asia, mutta jos lyön paljon juoksuja, silloin meillä on aina mahdollisuuksia voittaa paljon helpommin.
LUE MYÖS:
- Viaplayssa urheilun superviikonloppu – Formula 1 Qatarissa, Rukan maailmancup, Valioliigaa ja runsas NHL-kattaus
- Antti Aalto lensi pisteille Falunissa
- Arsenal vankisti sarjajohtoaan Valioliigassa
- Suomen joukkue Rukan maailmancupin osakilpailuun nimetty
- Las Vegasin osakilpailussa skandaali – molemmt McLarenit hylättiin
- Lando Norris paalupaikalle Las Vegasissa
- Ilves ja KalPa vakuuttavasti puolivälieriin CHL:ssä
- Ilves ja KalPa vakuuttavasti puolivälieriin CHL:ssä
- Lukko jyräsi jatkoon CHL:ssä
- Oliver Kapanen pörssikärkeen
- Anaheim-kapteenilta upeaa heittäytymistä – fani sai kuulla tulevan esikoisensa sukupuolen uskomattomalla tavalla!
- Dopingkäryt jatkuvat: Nyt kärähti keihään hopeamitalisti!
- HJK:lle massiivinen takaisku ennen Mestarien liigan elintärkeää ottelua – luottopelaajan kausi ohi!
- Huuhkajat hurjina maailmalla
- Jordanin Jäljillä: Video – suomalaispelaajalle dramaattinen tappio
- Kroppa kunnossa! Kaisa Mäkäräinen uiskentelee bikineissä – katso kuvat
- Liiga ottaa käyttöön uuden sinisen kypärän jo perjantaina – Tätä se tarkoittaa!
- Marca: Herkkä Gerard Pique purskahti itkuun ottelun jälkeen – ”Tämä on ollut kauhein kokemukseni”
- Virtanen uskoo Norjan kaatuvan – ”pystymme voittamaan”
- 12 A-maaottelun mies tekee paluun Veikkausliigaan