Suoraa puhetta! Espanjan pääministeri sanoi, ettei halua Neymaria Real Madridiin
Kuva: Getty Images
Real Madrid isännöi pariisilaisseura PSG:tä keskiviikkona Mestarien liigan neljännesvälierien avausosassa.
Ottelusta on etukäteen povattu PSG:n brassitähden Neymarin ja Realin maalipyssyn Cristiano Ronaldon välistä kohtaamista.
Espanjalainen AS-lehti haastatteli Espanjan pääministeriä, Real Madridin kausikortin vuodesta 1986 saakka omistanutta Mariano Rajoyta liittyen Los Blancosin ja ranskalaisryhmän väliseen otteluun. Samalla esiin tulivat huhut Neymarin siirrosta kesällä Realiin.
Rajoyn mukaan Neymar ei olisi toivottu hankinta Zinedine Zidanen ryhmään, vaikka onkin huippupelaaja.
– Ei, en haluaisi nähdä Neymaria Madridin valkoisessa pelipaidassa, Rajoy kertoi suoraan.
Rajoy uskoo vahvasti madridilaisten mahdollisuuksiin edetä puolivälieriin, vaikka kausi onkin ollut Realille pettymys.
– Kun asiaa tarkastellaan järkevästi, saattaisi ajatella heidän antavan meille selkäsaunan, mutta näissä peleissä voi tapahtua mitä tahansa. Ei unohdeta, että nyt puhutaan Real Madridista ja Mestarien liiga on heidän kilpailunsa, erityisesti nyt, kun saumat La Ligan mestaruuteen ovat menneet ja Copa del Reysta on tiputtu.
– Se on enemmän tai vähemmän sama ryhmä kuin viime kaudella ja nyt puhutaan puolustavasta mestarista. Joukkueesta, joka on voittanut neljästä edellisestä Mestarien liigan tittelistä kolme. Uskon, että voimme eliminoida PSG:n.
LUE MYÖS:
- Nuori supertähti putsasi pöydän
- Jo aiemmin tehokkain, nyt nousua maalitilastossa – Patrick Kane laittaa jenkkien tilastoja uusiksi
- Taas uusi kunnianosoitus legendalle – sarjan paras valmentaja!
- Hiihdon maailmancup päättyy USA:ssa – Iivo Niskasta ei nähdä
- Supertähdet dominoivat pörssiä – kolme satasen miestä
- Viimein voiton makuun – kovanaamat ulos, voitto Japaniin
- Kotkat liitävät taas – palkintokorokesija!
- Kimi Antonelli kuittasi voiton Kiinassa
- Norjalaiset ylivoimaisia kotiladullaan
- Suomalaiset muistelevat kaiholla – Kimin paalupaikalle