Suomi ollut alakynnessä illan pudotuspelivastustajan kanssa – 18 tappion putki
Kuva: Getty Images
Suomen miesten lentopallomaajoukkueen inhottavin vastustaja viime vuosien ajalta on helppo löytää tilastoja selaamalla. Se on lähes loputtomin perustein tiistaina Busto Arsiziossa EM-kisojen neljännesvälierässä vastaan asettuva kotijoukkue Italia.
Italia on voittanut 18 edellistä maiden kohtaamista ja Suomen edellisestä voitosta on aikaa yli 37 vuotta. Voitto tuli Puolan kansainvälisessä turnauksessa 30.6.1978 nykyisen päävalmentajan Tuomas Sammelvuon oltua kaksivuotias.
Suomi ja Italia ovat kohdanneet neljissä edellisissä EM-kisoissa kaikkiaan viisi kertaa. Viime EM-kisoissa Tanskassa Italia voitti Suomen 3-1 puolivälierässä ja Innsbruckissa 2011 alkulohkon 0-3 tappiota seurasi 1-3 tappio puolivälerässä. Istanbulissa Italia oli puolestaan 2009 jatkolohkossa parempi 3-0 ja Moskovan 2007 avauspelissä erin 3-2.
Myös 2012 olympiakarsinnoissa Sofiassa Italia aiheutti Suomelle tuskaa erin 3-2.
EM-kisoissa joukkueet ovat kohdaneet kaksitoista kertaa. Suomen ainoa EM-voitto on Ankarasta 1967 (3-1). Tämän jälkeen Italia on voittanut kahdeksan viimeisintä EM-kohtaamista.
Kaikkien aikojen voitot ovat keskinäisissä peleissä Italialle 28-9.
LUE MYÖS:
- Minkkisen loistava kausi jäi ilman kruunua
- Pellegrino sanoi hyvästit – voittamalla!
- Pelicans ja Ässät vahvoilla – iso voitto HIFK:lle
- Kotimaisen jalkapallokauden ensimmäinen pytty jäi Turkuun
- Jännittäviä hetkiä NBA:ssa – tuleeko lisää joukkueita?
- Kolmien olympialaisten kävijä sanoi hyvästit
- Ja taas on herkkua tarjolla – katseet kiinnittyvät Madridiin ja Pariisiin
- Viljami Sinisalon asema vahvistuu?
- Liigan pudotuspelit alkavat – miten käy HIFK:n?
- Kotimaisen jalkapallon ensimmäinen pokaali ratkaistaan